Germania, prima finalistă de la Euro

Germania s-a calificat în finala Euro 2008, după ce a învins Turcia, scor 3-2, pe stadionul St Jakob Park din Basel.

Deşi au pierdut, turcii au jucat fabulos pe parcursul întregului meci, având mai multe ocazii de gol decât trupa lui Joachim Low. Puşi la pământ de greşeala lui Rustu de la golul lui Klose, reînviaţi de Semih şi îngropaţi definitiv de fundaşul german Lahm, turcii părăsesc Austria şi Elveţia cu reputaţia de cea mai curajoasă şi ambiţioasă echipă de la Euro 2008.

Evz.ro vă invită să participaţi pe durata turneului la concursul "Ghiceşte cu EVZ scorul zilei!", prin care puteţi câştiga un tricou-replică al echipei de fotbal a României sau un bax de bere.

GERMANIA - TURCIA 3-2. Au marcat: Schweinsteiger (26), Klose (79), Lahm (90) / Boral (22), Semih (86)

Final de meci la Basel. Germania este prima calificată în finala Euro 2008.

Min 90+1. Intră Jansen, iese Klose.

Min 90. GOOOLL GERMANIA! Lahm înscrie cu un şut din careul german, după o combinaţie excelentă ci Ballack.

Min 86. Acţiune excelentă pe dreapta tacului turc, Sabri centrează perfect pentru Semih, care deviază în poartă. Turcia este cu adevărat indestructibilă! Min 79. GOOOLLL GERMANIA! Klose înscrie cu o lovitură de cap, după o greşeală imensă a portarului turc Rustu.

Min 74. Şut de la 20 de metri al lui Hitzlsperger, dar puţin pe lângă poarta lui Rustu.

Min 70. Pare greu de crezut, dar turcii au posesia, iar germanii nu au ajuns de peste 10 minute la poarta lui Rustu. Klose şi Ballack sunt în continuare "invizibili".

Min 66. Joc slab al germanilor, cu multe pase greşite la mijlocul terenului. Meciul a pierdut din ritm, turcii fiind mai puţin curajoşi decât în prima repriză.

Min 52. Sabri îl faultează clar pe Lahm la marginea careului turc, dar arbitrul elveţianul Busacca lasă jocul să continue.

Min 50. Mijlocaşii turci recuperează foarte multe mingi. Schweinsteiger este singurul mijlocaş german util la construcţie. Ballack - foarte slab până acum.

Min 46. A început a doua repriză la Basel cu nemţii mult mai insistenţi în atac. A intrat Frings în locul lui Rolfes.

Min 45. Final de primă repriză la Basel. Turcia a jucat excelent şi a avut mai multe ocazii decât nemţii lui Joachim Low.

Min 41. Sabri trage de la 20 de metri de poarta lui Lehmann, dar puţin peste. Turcii continuă să joace excelent!

Min 38. Şut puternic al lui Boral din lovitură liberă, dar Lehmann respinge.

Min 34. Podolski scapă singur cu portarul Rustu, şutează puternic din 18 metri, dar peste poartă.

Min 30. Sabri centrează bine pentru Semih, care loveşte mingea cu capul, dar Lehmman prinde.

Min 25. GOOOLLL GERMANIA!! Schweinsteiger deviază în poartă centrarea lui Podolski.

Min 22. GOOOLLLL TURCIA! Ugur Boral înscrie după a doua bară a lui Kazim, omul începutului de meci la Basel.

Min 18. Nemţii au trecut la atac. Ballack deschide inteligent jocul pe partea lui Lahm, care centrează periculos, dar Mehmet Topal trimite în corner. Aproape 20 de minute i-au trebuit Germaniei să ajungă la poarta lui Rustu.

Min 12. Bară pentru Turcia! Kazim Kazim trimite în transversală, cu un şut de la 12-13 metri de poarta lui Lehmann. Nemţii sunt şocaţi de modul în care Turcia îşi joacă şansa de a prinde finala de la Viena.

Min 7. Turcia a început foarte bine meciul. Acţiune reuşită a turcilor, fundaşul german Lahm respinge greşit şi Altintop are prima mare ocazie de gol, dar trage în Lehmann.

Min 5. Acţiune bună a turcilor, Sabri încearcă centrarea, dar Metzelder respinge din careul mic.

Min 1. A început meciul de la Basel. Germania porneşte ca mare favorită, dar Turcia este o echipă foarte ambiţioasă.

Formaţii de start:

Germania: Lehmann, Friedrich, Metzelder, Mertesacker, Rolfes, Lahm, Hitzlsperger, Ballack, Schweinsteiger, Podolski,Klose.

Turcia: Rustu, Hakan Balta, Gokhan Zan, Mehmet Topal, Aurelio, Semih, Ugur Boral, Kazim, Akman, Sabri, Altintop

Germania a învins în faza sferturilor de finală Portugalia, formaţia cu cel mai scump lot de la Euro. Aşadar, Ballack şi compania nu acceptă să se încurce în Turcia lui Fatih Terim, antrenor care, din cauza accidentărilor şi suspendărilor, are la dispoziţie doar 14 jucători pentru meciul din această seară.

Turcia, ale cărei miracole par a nu se mai sfârşi, a eliminat în "sferturi" reprezentativa Croaţiei, după un meci în care turcii au egalat în minutul 120 şi au câştigat la loviturile de departajare.