George Pușcaș, intr-o formă minunată! Unul dintre goluri poate candida la „reușita anului”

George Pușcaș este într-o formă minunată la Reading, noua sa formație unde a ajuns din Italia, în Championship, liga secundă engleză.

Tânărul jucător roman, atacant în mare formă în această vară pentru România la Campionatele Europene de tineret, Pușcaș a marcat două goluri în partida Reading - Cardiff, scor 2-0 la pauză în runda cu numărul 3 din campionatul englez.

Romanul născut la Oradea (în vârstă de 23 de ani) a marcat două goluri, în minutele 25 și 40, unul dintre ele fiind cu siguranță fabulos, candidat posibil la „reușita anului” .

Primul gol, cel din minutul 25, a venit după o incursiune personală fabuloasă a lui Pușcaș. Acesta a plecat cu mingea din propria sa jumătate de teren:

„Este un candidat la golul sezonului încă din luna august”, potrivit celor de la Reading pe site-ul oficial.

Atacantul naționalei noastre a reușit dubla cu o reluare din fața porții, 15 minute mai târziu.

Este primul meci în campionat ca titular pentru Pușcaș, care în trecut a mai evoluat și pentru Inter sau Palermo.

8 milioane de euro a plătit Reading pentru George Pușcaș în această vară.

Iată și golul 2 marcat de roman:

Pușcaș mai marcase alte două goluri și în Cupa Ligii pentru Reading, un gol marcat în timpul regulamentar, altul la penaltiuri cu Wycombe, scor 1-1 și 4-2 după lovituri de departajare.

Partida s-a terminat 3-0, după ce și Swift a mai marcat un gol, în minutul 83. Meite a ratat un penalti tot pentru Reading în minutul 91. Pușcaș a fost înlocuit în minutul 82.