Gâlcă a intrat în istoria Stelei și a fost pus pe liber

„Roș-albaștrii” au dominat fotbalul românesc și în acest sezon, dar „Costelinho” va fi schimbat cu Mirel Rădoi

Steaua a trecut cu bine peste eclipsa de formă din primăvară și a încheiat sezonul cu profit maxim.

După ce au câștigat Cupa Ligii și campionatul intern, „roș-albaștrii” au cucerit și Cupa României, la finalul partidei cu Universitatea Cluj, disputată duminică, pe „Arena Națională”, scor 3-0.

Event după 18 ani

A fost momentul în care entuziasmul „militarilor” a atins apogeul. Steaua a realizat eventul (cupă și campionat) după o pauză de 18 ani, ultima performanță similară fiind reușită în 1997. Unul dintre artizanii victoriilor este Costel Gâlcă.

Fostul mijlocaș a debutat în fotbalul mare pe banca Stelei și a reușit să câștige tot ce și-a propus. Sezonul a fost „șifonat” însă din cauza ratării calificării în grupele Ligii Campionilor.

Cupa Ligii, campionatul intern și Cupa României a câștigat Steaua cu antrenorul Costel Gâlcă

Eliminarea suferită în fața bulgarilor de la Ludogoreț a costat clubul minimum 15 milioane de euro, iar pe Gâlcă l-a costat postul.

N-ar fi vrut să plece

Antrenorul a spus înainte de finalul sezonului că este dispus să discute cu patronul Gigi Becali termenii prelungirii contractului, dar machidonul era decis deja în privința instalării lui Mirel Rădoi. „Cu Gâlcă asta e situația. I s-a terminat contractul, îi mulțumesc pentru ceea ce a făcut la echipă. Își ia bănuțul și pleacă”, a anunțat Becali.

„Ia-ți cardul gold și du-te”

Gabi Balint, fost mare jucător al Stelei, i-a transmis lui Costel Gâlcă să plece din fotbalul românesc fără să se uite înapoi, pentru că nu are ce pierde.

„Costele, bravo! Bravo pentru toate cele trei trofee, bravo pentru faptul că nu ai renunțat în momentele grele, bravo pentru că până la urmă ai reușit să-ți impui punctul de vedere și ai câștigat pe mâna ta. Știm amandoi la ce m-am referit. Ia-ți cardul gold și du-te să demonstrezi mai departe, dar mult mai departe de ceea ce înseamnă fotbalul românesc. Lasă-ne pe noi să luptăm cu insolvențele, cu falimentele, cu promisiunile deșarte, cu Dumnezeii noștri care ne bagă în Champions League (...)”, a fost mesajul scris de Balint pe Facebook.

Jandarmeria a avut de lucru după finala Cupei României. Oamenii legii au întocmit 33 de dosare penale. Cinci au fost pentru posesie de droguri de mare risc, iar unul pentru port de obiecte interzise. Au mai fost acordate 14 amenzi în cuantum de 8.000 de lei pentru pătrunderea pe stadion fără respectarea normelor de acces, dar și a agenților de securitate.