FOTBAL EUROPEAN. Real Madrid și FC Barcelona, meci de INFARCT în „El Clasico”. Messi a fost umplut de SÂNGE și a marcat în ultima secundă. Lupta la titlu dă în clocot

Real Madrid a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, de FC Barcelona (scor 2-3), în derby-ul Spaniei, ce a contat pentru etapa a 33-a din Pirmera Division.

Real Madrid și FC Barcelona s-au întâlnit, duminică, pe „Santiago Bernabeu”, într-o partidă esențială pentru lupta la titlu din Primera Division. Catalanii au dat lovitura și s-au impus, cu scorul de 3-2, golul decisiv fiind marcat chiar înainte de fluierul final. Scorul a fost deschis de „galactici”, prin Carlos Casemiro (28), iar Lionel Messi a egalat în minutul 33, după ce argentinianul fusese lovit în față, de Marcelo. Partea a doua a derby-ului a fost intensă, iar ocaziile au curs la ambele porți. Barcelona a punctat prin Ivan Rakitici (73), pentru ca patru minute mai târziu, Sergio Ramos să fie eliminat. Gazdele au reușit totuși să egaleze, prin James Rodriguez (85), dar marea lovitură a fost dată de Lionel Messi (90+2), care a finalizat în ultima secundă un contraatac fulgerător al catalanilor. Cu cinci etape înainte de final, cele două mari echipe ale Spaniei se află la egalitate, pe primele două locuri, cu 75 de puncte. „Albii” au însă o restanță de disputat, contra celor de la Celta Vigo.