FOTBAL EUROPEAN. Manchester United - Southampton, 0-1. Echipa lui Florin Gardoș a dat lovitura pe „Old Trafford”

Southampton, revelația acestui sezon din Premier League, a câștigat, duminică, pe terenul formație Manchester United, scor 2-1, în cadrul etapei a 21-a.

Southampton a învins pe „Old Trafford”, în fața celor de la Manchester United, scor 1-0, datorită reușitei lui Tadici, în minutul 69. Florin Gardoș a început meciul ca rezervă, dar a fost introdus pe teren în minutul 21 și s-a descurcat excelent în defensiva „sfinților”. După 21 de etape, Southampton se află pe poziția a 3-a, cu 39 de puncte, iar Mancheste United ocupă locul al 4-lea, cu 37 de puncte.

În Italia, Napoli a fost învinsă pe teren propriu, de Juventus, scor 1-3, în etapa a 18-a a Serie A. Oaspeții au marcat prin Pogba (29), Caceres (69) și Pogba (90+4), iar pentru oaspeți a înscris Britos (64). Torinezii se află în continuare pe primul loc, cu 43 de puncte, iar Napoli sunt pe 4, cu 30 de puncte.

FC Barcelona a câștigat derby-ul cu Atletico Madrid, scor 3-1, disputat în etapa a 17-a din Primera Division. Pentru catalani au punctat prin Neymar (12), Suarez (35) și Messi (88), iar oaspeții au redus din diferență prin Mandukici (57 - penalty). Barcelona a adunat 38 de puncte și se află pe locul secund, în timp ce Atletico Madrid sunt pe poziția a 3-a, cu același număr de puncte.