Fotbal European. Manchester City, victorie lejeră cu Ipswich. Arsenal a trecut de Aston Villa, în deplasare

sursa: Facebook

Fotbal European. Manchester City a câștigat fără emoții partida disputată, sâmbătă, pe teren propriu, împotriva celor de la Ipswich, scor 4-1. Jocul a contat pentru etapa 2-a din Premier League.

Manchester City a răbufnit după ce Ipswich a deschis scorul

Oaspeții au avut un început de meci neașteptat de bun, pentru că au deschis scorul prin Szmodics (7). Dar, totul nu s-a dovedit a fi decât un simplu foc de paie. Pentru că „cetățenii” au lovit năucitor, prin Haaland (12 - din penalty și 16) și De Bruyne (14). Același Haaland a bifat hattrick-ul și a stabilit scorul final, în minutul 88.

Fotbal. Sursa foto: Pixabay

Tot sâmbătă, internaționalul român Radu Drăguşin a fost doar rezervă în meciul pe care Tottenham l-a câştigat cu 4-0 la Londra în faţa lui Everton, echipă care se confruntă cu mari probleme de efectiv în această perioadă. Sud-coreeanul Son Heung-min a izbutit dubla pentru Spurs.

Rezultate Premier League

Brighton - Manchester United 2-1 Au marcat: Welbeck (32), Joao Pedro (90+5), respectiv Diallo (60)

Southampton - Nottingham Forest 0-1 A marcat: Gibbs-White (70)

Manchester City - Ipswich Town 4-1 Au marcat: Haaland (12 - penalty, 16, 88), De Bruyne (14), respectiv Szmodics (7)

Fulham - Leicester 2-1 Au marcat: Smith-Rowe (18), Iwobi (70), respectiv Faes (38)

Crystal Palace - West Ham 0-2 Au marcat: Soucek (67), Bowen (72)

Tottenham - Everton 4-0 Au marcat: Bissouma (14), Son Heung-min (25, 77), Romero (71)

Tot sâmbătă, Arsenal a trecut, în deplasare, de Aston Villa, cu scorul de 0-2. După o primă repriză în care tabela de marcaj nu a suferit modificări, „tunarii” au punctat prin Trossard (67) și Partey în minutul 77.

Surpriză mare în Bundesliga

În Bundesliga, Vicecampioana VfB Stuttgart a fost învinsă sâmbătă cu 3-1 la Freiburg în prima etapă a campionatului Germaniei, deşi a condus după golul marcat încă din minutul 2 de Ermedin Demirovic, din foarfecă.

Rezultate

RB Leipzig - VfL Bochum 1-0 A marcat: Nusa (59) cartonaş roşu: Orban (Leipzig), 85

Hoffenheim - Kiel 3-2 Au marcat: Kramaric (6 - penalty, 37, 87), respectiv Bernhardsson (63), Machino (89)

Freiburg - VfB Stuttgart 3-2 Au marcat: Kuebler (26, 61), Doan (54), respectiv Demirovic (2)

Augsburg - Werder Bremen 2-2 Au marcat: Rexhbecaj (16), Essende (35), respectiv Agu (12), Njinmah (58)

Mainz - Union Berlin 1-1 Au marcat: Amiri (53), respectiv Benes (74)