FOTBAL EUROPEAN. FC Barcelona - Celta Vigo, 0-1. Catalanii au pierdut cel de-al doilea meci consecutiv în Primera Division

FC Barcelona a fost învinsă, în această seară, pe „Camp Nou”, de către Celta Vigo, scor 0-1, și au ajuns la cel de-al doilea eșec consecutiv în campionatul intern.

Celta Vigo a dat lovitura, în această seară, în etapa a 10-a a Primerei Division și s-a impus pe terenul celor de la FC Barcelona, scor 1-0. După o primă repriză fără goluri, oaspeții au punctat în minutul 55 prin Larrivey. Chiar dacă au presat, catalanii nu au marcat nici măcar golul egalizator. Astfel  echipa lui Luis Enrique a înregistrat cel de-al doilea eșec consecutiv din Primera Division. Etapa trecută, „roș-albaștri” au fost învinși cu scorul de 1-3 de Real Madrid. Pe de altă parte, în această seară, Celta Vigo a obținut prima victorie, în 73 de ani, pe terenul Barcelonei.

Tot astăzi, în Bundesliga, derby-ul dintre Bayern Munchen și Borussia Dortmund a fost câștigat de bavarezi, scor 2-1. „Galben-negrii” au deschis scorul prin Reus, dar gazdele au revenit în final și au punctat de două ori: Lewandowski (72) și Robben (85 - penalty).