FOTBAL EUROPEAN. Echipa lui Cosmin Contra a pierdut meciul cu Atletico Madrid

Atletico Madrid a câştigat, aseară, întâlnirea cu Getafe, din deplasare, scor 1-0, după ce gazdele au evoluat mai bine de o jumătate de oră în inferioritate numerică.

Elevii lui Diego Simeone au înscris unicul gol al partidei prin Mandzukic, cu cinci minute înainte de pauză, ca urmare a unei faze fixe. La doar 10 minute de la startul reprizei secunde, Alexis a primit direct cartonaşul roşu pentru o lovitură aplicată aceluiaşi Mandzukic. În ambele dispute contra lui Atletico din sezonul trecut, Getafe a avut câte un eliminat. Cu cele trei puncte obţinute aseară, campioana Spaniei s-a apropiat la doar două “lungimi” de liderul actual din La Liga, Barcelona.

În Anglia, Manchester United a reuşit să smulgă un punct, pe teren propriu, scor 1-1, în faţa londonezilor de la Chelsea. Echipa antrenată de Mourinho a marcat prima, prin veteranul ivorian Didier Drogba (36 de ani), în minutul 53. Fundaşul oaspeţilor, Branislav Ivanovic, a vazut cartonaşul roşu în prelungiri ( 90+3), iar în urma loviturii libere obţinute, “diavolii roşii” au egalat prin olandezul Robin van Persie. Chelsea se menţine pe primul loc, la patru puncte distaţă de ocupanta poziţiei secunde, Southampton.