FOTBAL EUROPEAN. Chelsea a câștigat derby-ul cu Arsenal și se duce GLONȚ spre titlul de CAMPIOANĂ. Belgianul Hazard a reușit un gol MAGNIFIC. VIDEO

Chelsea Londra s-a impus, sâmbătă, în derby-ul cu Arsenal Londra, scor 3-1, în etapa a 24-a a Premier League. „Alb-albaștrii” conduc detașat în clasament.

Chelsea a câștigat derby-ul londonez cu Arsenal, disputat, sâmbătă, pe „Stamford Bridge”, scor 3-1, în runda a 24-a a Premier League. Gazdele au deschis scorul îmn prima repriză, prin Marco Alonso (13) și și-au dublat avantajul, după ce belgianul Eden Hazard a reușit o capodoperă, în minutul 53. În finalul meciului, Cesc Fabregas a punctat pentru 3-0, în minutul 85, iar Olivier Giroud a redus din diferență în minutul 90+1. Chelsea pare că nu mai poate fi orpită din drumul către titlu, pentru că se află pe prima poziție a clasamentului, cu un total de 59 de puncte. Echipa lui Antonio Conte este urmată de Tottenham (47, un meci mai puțin disputat) și Arsenal (47). Tot sâmbătă, Liverpool a fost învinsă în deplasarea de la Hull City, scor 0-2.