Fotbal european. Arsenal, victorie de senzație, după gol încasat în secunda 9. „Tunarii” sunt lideri în Anglia

sursa: Facebook

Arsenal Londra păstrează șanse foarte mari pentru câștigarea titlului din Premier League. „Tunarii” au pus mâna pe trei puncte, sâmbătă, după ce au câștigat cu Bournemouth, scor 3-2.

Arsenal Londra a câștigat un meci epic, disputat, sâmbătă, pe teren propriu, împotriva formației Bournemouth. „Tunarii” și-au consolidat poziția de lideri ai Premier League, grație victoriei cu scorul de 3-2.

Oaspeții au dat lovitura în secunda 9 și 11 sutimi, prin Philip Billing, cel care, astfel, a reușit al doilea cel mai rapid gol din istoria Premier League.

Arsenal a reușit să câștige un meci care părea a fi pierdut. Oaspeții au marcat în secunda 9

Deținătorul recordului rămâne Shane Long, cel care a marcat în aprilie 2019, în meciul dintre Southampton și Watford, după doar 7 secunde și 69 de sutimi. Arsenal a simțit din plin lovitura și a mai încasat un gol, de la Marcos Sensei, în minutul 51. Dar, trupa pregătită de Mikel Arteta s-a trezit din corzi și a redus din diferență după reușita lui Thomas Partey (62). Apoi, Ben White a egalat în minutul 70, iar gazdele au început o cursă nebună pentru o victorie capitală. Lovitura decisivă a fost dată în ultimele secunde ale minutelor de prelungire (90+7) de Reiss Nelson.

Manchester City nu a avut mari probleme cu Newcastle United

Tot sâmbătă, cealaltă favorită la câștigarea titlului, Manchester City, a câștigat confruntarea cu Newcastle United, disputată pe teren propriu, scor 2-0. Golurile au fost reușite de Phil Foden (15) și Bernardo Silva (67).

După disputarea a 26 de etape, Arsenal Londra este lideră, cu 63 de puncte, și este urmată de City (58). Pe locul al 3-lea se află Manchester United (49 și două meciuri în minus).

În Italia, în Serie B, Dennis Man a fost titular în partida pe care echipa sa, Parma, a câștigat-o la limită, scor 1-0, în deplasare, cu Reggina. Atacantul român a fost înlocuit după o oră de joc. Oaspeții au punctat în minutul 68 prin Franco Vazquez.

„Se așteaptă să-și adepășească adversarul, dar nu reușește niciodată. Poate nu se află în stare maximă”, au scris jurnaliștii de la Tuttomercatoweb, despre Dennis Man.