Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, acuzat de divulgarea secretului de stat, eliberat prin grațiere la cererea Moscovei. Doi ofițeri SIS, aduși înapoi din Rusia. România, implicată în operațiune
- Sanda Frunze
- 28 aprilie 2026, 16:06
Sursa foto: Captură video- Cinci persoane eliberate din Rusia și Belarus
- U.S. Embassy Bucharest Salutăm eliberarea a trei cetățeni polonezi și a doi cetățeni moldoveni din detenție în Belarus și Rusia, un rezultat important făcut posibil prin eforturi diplomatice susținute și o coordonare strânsă între parteneri. România a avut un rol semnificativ în sprijinirea acestor eforturi, lucrând alături de Statele Unite, Polonia și Moldova pentru a contribui la aducerea în siguranță acasă a cinci persoane. Acest rezultat evidențiază importanța parteneriatelor de încredere și a colaborării pentru promovarea obiectivelor comune de securitate și umanitare. 🇺🇸 🇷🇴
- Emisarul lui Trump mulțumește României
- O operațiune desfășurată în secret, timp de mai multe luni
- Alexandru Bălan, grațiat pentru a putea fi transferat în Belarus
- „Un câștig care nu poate fi măsurat printr-o simplă ecuație matematică”
- Mulțumiri pentru partenerii internaționali
- Alexandru Bălan, extrădat recent din România în R. Moldova
Republica Moldova. Doi ofițeri ai Serviciului de Informații și Securitate (SIS), reținuți în Federația Rusă, au fost eliberați și sunt în drum spre Republica Moldova, după o operațiune complexă desfășurată pe parcursul mai multor luni. Anunțul a fost făcut de președinta Maia Sandu, care a precizat că repatrierea acestora a fost posibilă în urma unui schimb internațional de persoane.
Cinci persoane eliberate din Rusia și Belarus
Operațiunea de schimb de spioni a fost mai amplă, iar ulterior, alte postări de pe rețelele de socializare au confirmat eliberarea a cinci cetățeni, trei polonezi și doi moldoveni, care fuseseră deținuți în Belarus și Rusia. Această reușită diplomatică a fost rezultatul unei colaborări strânse între mai mulți parteneri internaționali.
Alexandru Bălan, fostul adjunct al SIS, arestat și judecat în România pentru spionaj, a făcut parte din schimb, fiind predat autorităților din Belarus. Potrivit unei surse oficiale din Belarus, “printre cei eliberați se numără și persoane care au îndeplinit misiuni deosebit de importante pentru Belarus”. Adică o recunoaștere a faptului că Bălan era spion al KGB Belarusia.
Ambasada SUA la București a subliniat, într-o postare, “rolul semnificativ jucat de România alături de Statele Unite ale Americii, Polonia și Republica Moldova. Efortul comun evidențiază importanța parteneriatelor strategice și a coordonării diplomatice în rezolvarea unor crize umanitare complexe și în aducerea cetățenilor în siguranță acasă”.
U.S. Embassy Bucharest Salutăm eliberarea a trei cetățeni polonezi și a doi cetățeni moldoveni din detenție în Belarus și Rusia, un rezultat important făcut posibil prin eforturi diplomatice susținute și o coordonare strânsă între parteneri. România a avut un rol semnificativ în sprijinirea acestor eforturi, lucrând alături de Statele Unite, Polonia și Moldova pentru a contribui la aducerea în siguranță acasă a cinci persoane. Acest rezultat evidențiază importanța parteneriatelor de încredere și a colaborării pentru promovarea obiectivelor comune de securitate și umanitare. 🇺🇸 🇷🇴
Emisarul lui Trump mulțumește României
John Coale, în calitatea sa de emisar special al președintelui Trump pentru Belarus, a oferit detalii suplimentare, atribuind acest succes conducerii administrației americane și disponibilității liderului belarus, Aleksandr Lukașenko, de a purta un dialog constructiv.
Coale a mulțumit în mod explicit României, Poloniei și Republicii Moldova pentru sprijinul lor neprețuit, subliniind că acest rezultat demonstrează capacitatea Statelor Unite ale Americii de a obține victorii diplomatice majore prin implicare directă. Mesajele reflectă o viziune axată pe eficiența negocierilor și pe consolidarea legăturilor cu aliații europeni în chestiuni de securitate regională.
În schimbul eliberării celor doi ofițeri, autoritățile de la Chișinău au acceptat transferul în Belarus al fostului director adjunct al SIS, Alexandru Bălan, acuzat de trădare de țară în interesul KGB-ului din Belarus, precum și al Ninei Popova, cetățeană a Federației Ruse.

Sursa foto: Captură video
O operațiune desfășurată în secret, timp de mai multe luni
Potrivit șefei statului, operațiunea a fost coordonată de Serviciul de Informații și Securitate și a necesitat discreție maximă, pentru a nu compromite negocierile și pentru a proteja viața celor doi ofițeri moldoveni.
„Această operațiune este în desfășurare de multe luni, sub coordonarea Serviciului de Informații și Securitate, iar anumite detalii nu au putut fi oferite în public pentru a nu pune în pericol toată operațiunea, dar și viața celor doi cetățeni moldoveni. Ofițerii noștri sunt în drum spre casă și îi așteptăm să ajungă cu bine! Este important ca ofițerii să treacă toate testele medicale - prioritatea noastră este să ne asigurăm că sunt sănătoși și primesc, în caz de necesitate, tratamentele de care au nevoie”, a scris Maia Sandu pe pagina sa de Facebook.
Între timp, agenția loială Kremlinului, TASS, a publicat imagini video cu cei doi ofițeri ai SIS, eliberați din captivitatea Moscovei.

Sursa foto: realitatea.md
Alexandru Bălan, grațiat pentru a putea fi transferat în Belarus
Președinta a confirmat că Alexandru Bălan a fost grațiat special pentru a permite realizarea schimbului. Fostul adjunct al SIS era acuzat de trădare de țară, fiind investigat pentru activități în interesul serviciilor secrete belaruse.
Maia Sandu a explicat că decizia a fost una dificilă, dar necesară, având în vedere importanța readucerii acasă a celor doi ofițeri.
„Alexandru Bălan a fost grațiat pentru a putea pleca în Belarus”, a menționat Sandu.
„Un câștig care nu poate fi măsurat printr-o simplă ecuație matematică”
Șefa statului a subliniat că autoritățile au ales să prioritizeze salvarea propriilor cetățeni, chiar dacă acest lucru a presupus eliberarea unor persoane care au acționat împotriva intereselor Republicii Moldova.
„Noi am readus acasă doi cetățeni care lucrează pentru Republica Moldova renunțând, în schimb, la doi deținuți care au lucrat împotriva Republicii Moldova.”
Potrivit președintei, aceasta este o decizie care depășește orice calcul politic sau juridic strict.
„Această operațiune este un câștig care nu poate fi măsurat printr-o simplă ecuație matematică.”

Alexandru Bălan, fost adjunct al SIS Moldova. sursa: captura video
Mulțumiri pentru partenerii internaționali
Maia Sandu a adresat mulțumiri publice administrației americane și partenerilor internaționali care au contribuit la succesul operațiunii.
„Îi mulțumesc președintelui Trump pentru implicarea sa și a administrației SUA în succesul acestei acțiuni. Le mulțumesc tuturor partenerilor din SUA, Polonia și România, pentru implicare la fiecare etapă a procesului. Pentru sprijinul acordat autorităților noastre. Le sunt recunoscătoare tuturor instituțiilor noastre pentru profesionalism și cooperarea internațională realizată la cel mai înalt nivel care a făcut posibilă salvarea ofițerilor noștri.”
Cei doi ofițeri SIS urmează să ajungă în curând în Republica Moldova. La revenire, aceștia vor fi supuși unor evaluări medicale complete, iar autoritățile vor asigura toate îngrijirile necesare.
Pe 25 iunie 2025, aceeași agenție TASS informa că doi cetățeni ai Republicii Moldova au fost reținuți la Moscova. Aceștia fiind acuzați că ar fi acționat ca agenți sub acoperire ai Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova.
TASS cita un comunicat al Serviciului Federal de Securitate rus (FSB), potrivit căruia cei doi cetățeni ai R. Moldova ar fi ajuns la Moscova folosind documente false, cu identități fictive, pentru a desfășura „activități îndreptate împotriva securității naționale a Rusiei”.
Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău a catalogat atunci aceste acuzații ca fiind „nefondate și speculative”.

FSB / sursa foto: dreamstime.com
Alexandru Bălan, extrădat recent din România în R. Moldova
Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Bălan, a fost extrădat din România și predat pe 24 aprilie autorităților de la Chișinău.
Decizia privind extrădarea acestuia a trezit suspiciuni, inclusiv din cauza faptului că a fost luată la scurt timp după ce acesta a fost condamnat, pe 15 aprilie, în R. Moldova la un an și șase luni de închisoare pentru divulgarea secretului de stat.
Verdictul a fost dat după prima ședință, la care acesta a participat în regim de videoconferință. Asta întrucât se afla în custodia autorităților române. În cadrul procesului, Balan și-a recunoscut faptele și a cerut judecarea în procedură simplificată.
Alexandru Bălan a fost de acord și cu extrădarea sa în R. Moldova.