Luni, 14 mai, în Capitală debutează cea de-a IX-a ediție a Festivalului Internaţional de Poezie Bucureşti. Timp de o săptămână, până pe 20 mai, peste 150 de poeţi din peste 30 de ţări se vor reuni la Bucureşti, prilejuind publicului iubitor de poezie ocazia de a participa la mai mult de 40 de evenimente organizate în 11 spații culturale cunoscute din oraș: cele două sedii ale Muzeul Național al Literaturii Române (str. Nicolae Crețulescu 8 și Calea Griviței 64-66), Biblioteca Centrală Universitară „Carol I” (Calea Victoriei 88), Librăria Humanitas Cișmigiu (Bulevardul Regina Elisabeta 38), Cărturești Verona (Strada Pictor Arthur Verona 13-15), Apollo 111 (Str. Ion Brezoianu 23-25 – Palatul Universul, Corp B, subsol), Tramvaiul 26 (Strada Cercului 6c), Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor” (Strada Mărțișor 26), Arcub (Lipsani 84-90).

Noutatea absolută a acestei ediții o reprezintă participarea în calitate de invitați de onoare a mai multor prozatori străini și români. Un eveniment special îl constituie prezența în cadrul festivalului a scriitorului António Lobo Antunes (Portugalia).

Programul include lecturi publice de poezie, mese rotunde, dezbateri, performance-uri şi recitaluri de jazz, lansări de carte, conferințe. Nu lipsesc evenimentele dedicate liceenilor, prin programul FIPB = POETRY – FACE TO FACE.

Invitaţii străini sunt nume consacrate în plan internaţional: Dimitris Angelis (Grecia), Neil Astley (Anglia), Zofia Bałdyga (Polonia), Gaston Bellemare (Canada), Emma Bennet (Anglia), Mariana Bernárdez (Mexic/Spania), Alessio Brandolini (Italia), Rómulo Bustos Aguirre (Columbia), James Byrne (Anglia), Kenia Cano (Mexic), Anne-James Chaton (Franța), Susan Curtis-Kojakovic (Anglia), Najwan Darwish (Palestina), Eduard Escoffet (Spania), Tony Frazer (Anglia), Albane Gellé (Franța), Petr Hruška (Cehia), Victor Ivanovici (Grecia/România), Maarja Kangro (Estonia), Rolando Kattán (Honduras), Aušra Kaziliūnaitė (Lituania), Douglas Kearney (SUA), Marco Lucchesi (Brazilia), Isabelle Maurel (Franța), Bruno Mazzoni (Italia), Călin-Andrei Mihăilescu (Canada), Wanda  Mihuleac (Franța/România), Jan H. Mysjkin (Belgia), Davide Napoli (Franța/Italia), Corina Oproae (Spania), Eugene Ostashevsky (Germania), Holly Pester (Anglia), Clare Pollard (Anglia), Jean Portante (Luxemburg), Valter Raffaelli (Italia), Sébastien Reichmann (Franța), Pamela Robertson-Pearce (Anglia), Victor Rodríguez-Núñez (Cuba), Renato Sandoval Bacigalupo (Peru), Karl Schembri (Malta), W. Mark Sutherland (Canada), Bonnie Tchien (Franța/Taiwan), Eugénia de Vasconcellos (Portugalia) Arvis Viguls (Letonia), Jordi Virallonga (Spania), Matei Vișniec (Franța), Bruce Weigl (SUA), Erica Zingano (Germania). 

Poezia română va fi reprezentată de un număr impresionant de autori, din toate generaţiile.

„Festivalul Internațional de Poezie București reprezintă o inițiativă culturală absolut necesară în contextul Uniunii Europene și al valorilor culturale comune promovate prin intermediul acesteia. La momentul primei ediții, în 2010, Bucureștiul se număra printre puținele capitale europene care nu organizau și găzduiau un festival de gen de mare amploare. FIPB a suplinit, la scurt timp de la apariția sa pe scena culturală românească, acest deficit, iar astăzi aduce poezia ca gen literar major, dar și poeții și vocile lor distincte, în atenția unui public larg, pasionat de diferitele forme de expresie poetică. Timp de o săptămână, bucureștenii se vor bucura de evenimentele la care îi provocăm să participe, mult mai numeroase și variate față de edițiile anterioare, dedicate tuturor vârstelor, de la cei mai mici, care în cadrul unor ateliere inedite vor descoperi alături de noi poezia contemporană, la cei maturi, (ne)cunoscători de limbaje poetice, toți având acum acces nemediat la acest fenomen viu, în continuă transformare. O perspectivă de ansamblu asupra poeziei contemporane din întreaga lume, o săptămână interactivă și dinamică, în capitala mondială a versurilor”, a declarat conf. univ. dr. Ioan Cristescu, directorul Muzeului Național al Literaturii Române. 

PROGRAM

 

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină

Târgul Național al Cărții de Poezie (TNCP)

14 – 20 mai, intervalul orar: 12.00 – 20.00

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64-66

Expoziție: Cuvinte albe în cărți negre  –  serie de 100 de cărți de artist realizate de Wanda

   Mihuleac și manuscrise de 100 de poeți francezi și internaționali, proiect desfășurat în perioada 2010 – 2017, expoziție curatoriată de Ioana Tomșa

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64-66

Expoziție: Portretul poetic în creația Margaretei Sterian

 

14 – 20 mai, program de vizitare: 10.00 – 18.00

 

 

­­__________________

 

 

LUNI, 14 mai

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

17.00: Poezia vie – happening sinestezic: 100 de versuri esențiale din lirica românească modernă

              Participă: Oana Popa (lectură), Emy Drăgoi (jazz acordeon), Mariana Pachis (sand art)

 

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.00:    Deschiderea Festivalului Internațional de Poezie București, ediția a IX-a

Conferința: Oare mai avem nevoie de literatură?, susținută de António Lobo Antunes (Portugalia), urmată de un dialog cu Dinu Flămând

 

 

Tramvaiul 26, Strada Cercului 6

19.00:  Lecturi publice de poezie: Svetlana Cârstean, Andrei Dósa, Anastasia Gavrilovici, Diana    

            Geacăr, Alina Purcaru, Violeta Savu, Olga Ștefan, Elena Vlădăreanu

            Moderatori: Cătălina Matei, Andra Rotaru

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină

20.30:    Poezii de anuʼ ăsta – recital: Mircea Dinescu

              Moderator: Dan Mircea Cipariu

 

 

 

MARȚI, 15 mai

Clubul SeniorilorStrada Ion Slătineanu 16

10.30: Lecturi publice de poezie: Florea Burtan, Ion Cocora, Ioana Geacăr, Nicoleta MileaVictoria Milescu

Moderator: Horia Gârbea

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

15.00: Gabriela Adameșteanu în dialog cu Cosmin Ciotloș – Romanul și provocările realității de astăzi

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină

17.00: Mămăliga (performance) – Matei Vișniec (Franța/România), Bonnie Tchien (Franța/Taiwan)

              Proiect coordonat de Wanda Mihuleac

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

18.00:  Disecții și perspective – lecturi publice de poezie

Fernanda Ecaterina Augustin, Maria Bujor, Andreea Cocari, Alexandra Cojocaru, Rodica Sânziana Cușu, Ioan-Alexandru Mirea, Daniel Vlăduț Perpelea, Vlad-Alexandru Popescu,  Roxana Răban, Diana Răuță, Simina Tofan

Moderator: Bogdan O. Popescu

 

Cărturești – Grădina Verona, Strada Pictor Arthur Verona 13-15

18.00:    Masă rotundă: Editing Poetry/ The Poetry of Editing

   Invitați: Neil Astley, Tony Frazer, Clare Pollard, Pamela Robertson-Pearce (Anglia) și Claudiu Komartin, Cosmin Perța (România)

              Moderator: Magda Cârneci

 

Librăria Humanitas – Cișmigiu, Bulevardul Regina Elisabeta 38

19.00: Lansare de carte și sesiune de autografe: António Lobo Antunes, Pe râurile ce duc

(roman). Traducere din portugheză, prefață și note de Dinu Flămând.

Editura Humanitas Fiction, Colecţia „Raftul Denisei”, 2018

Prezintă: poetul Dinu Flămând și Denisa Comănescu, director general Humanitas Fiction

 

Tramvaiul 26, Strada Cercului 6

19.00:  Lecturi publice de poezie: Sorin Despot, Nicoleta Nap, Octavian Perpelea, Mihaela

Stanciu, Bogdan Tiutiu, Gabriela Toma, Alexandra Turcu,

Moderatori: Cătălina Matei, Andra Rotaru

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64-66

19.00: Vernisaj Cuvinte albe în cărți negre  –  serie de 100 de cărți de artist realizate de Wanda

   Mihuleac și manuscrise de 100 de poeți francezi și internaționali, proiect desfășurat în perioada 2010 – 2017, expoziție curatoriată de Ioana Tomșa

              Invitați: Irina Petrescu, Magda Cârneci, Ioana Tomșa

              Amfitrion: Ioan Cristescu

 

 

 

 

 

 

MIERCURI, 16 mai

 

 

Școala Centrală, Strada Icoanei 3-5

12.00:  FIPB = POETRY – FACE TO FACE

              Lecturi și dialog cu: Jan H. Mysjkin (Belgia), Pavel Șușară (România)

              Moderator: Flaviu Predescu

              Profesor coordonator: Mădălina Scarlat

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64-66

12.00:    Atelier de manuscrise, coordonat de Ioana Tomșa

              Invitați: Carmen Apetrei, Simona Popescu, Carla Ștefania Duschka

 

Liceul „Spiru Haret”, Strada Italiană 17

13.00: Lecturi publice de poezie: Elena Armenescu, Gheorghe Daragiu, Simona-Grazia Dima,   

           Ioana Greceanu, Vasile Menzel, Ofelia Prodan

Moderator: Horia Gârbea

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

15.00: Ioana Nicolaie în dialog cu Cosmin Ciotloș – Romanul și provocările realității de astăzi

 

Cărturești – Grădina Verona, Strada Pictor Arthur Verona 13-15

16.30:    Întâlnire cu Victor Ivanovici

              Tema: Traducerea contrafactuală”

              Moderator: Silviu Angelescu

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Mansardă

17.00:    Urs Poetica (performance) – Jan Mysjkin (Belgia)

              Proiect coordonat de Wanda Mihuleac

 

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.00:    Lecturi publice de poezie: Daniel Bănulescu, Dan Coman, Ioana Crăciunescu, Teodor

   Dună, Mircea Dan Duță, Ioana Ieronim, Nora Iuga, Angela Marinescu, Andrei-Călin Mihăilescu, Ion Mureșan, Cosmin Perța, Ioan Es. Pop, Eugen Suciu, Robert Șerban, Pavel Șușară, Liliana Ursu

              Muzica: Mircea Tiberian (pian), Ana-Cristina Leonte (voce)

              Moderatori: Ioan Groșan și Ioan Cristescu

 

Tramvaiul 26, Strada Cercului 6

19.00:    Lecturi publice de poezie: Dan Dediu, Vlad Drăgoi, Iuliana Miu, Tiberiu Neacșu, Emilian Pal, Tara Skurtu, Răzvan Țupa, Alex Văsieș

Moderatori: Cătălina Matei, Andra Rotaru

 

 

POINT, Strada Eremia Grigorescu 10

19.30:    Cafeneaua critică

              Invitați: Bruno Mazzoni, Victor Ivanovici

              Amfitrion: Ion Bogdan Lefter

              Gazdă: Ioan Cristescu

 

 

Sala ARCUB, Strada Lipscani nr. 84 – 90

20.00:    Sâmbăta sonoră – Concert HERETICS cu Anne-James Chaton (Franța) & Andy Moor

              (Anglia/Olanda)

 

 

 

 

 

 

JOI, 17 mai

 

Colegiul Național Mihai Eminescu, Str. George Georgescu 2

12.00:  FIPB = POETRY – FACE TO FACE

              Lecturi și dialog cu: Karl Schembri (Malta), Ioana Ieronim (România)

              Moderator: Oana Oros, Iuliana Miu

              Profesori coordonatori: Rodica Bogdan, Lavinia Ivan

 

Liceul Teoretic Bilingv Miguel de Cervantes, Calea Plevnei 38-40

14.30:  FIPB = POETRY – FACE TO FACE

              Lecturi și dialog cu: Mariana Bernárdez (Mexic),  Andrei-Călin Mihăilescu (Canada/România)

              Moderator: Flaviu Predescu

              Profesor coordonator: Cristian Ciocaniu

 

Biblioteca Metropolitană București, Strada Tache Ionescu 4

13.00:  Lecturi publice de poezie: Dumitru Ion Dincă, Clara Mărgineanu, Niculina Oprea,

                    Nicoleta Popa, Ioana Sandu, Passionaria Stoicescu

        Moderator: Horia Gârbea

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

15.00: Dumitru Țepeneag în dialog cu Ioan Groșan – Diferența valorică dintre literatura de exil și literatura din țară

 

Cărturești – Grădina Verona, Strada Pictor Arthur Verona 13-15

16.00:    Întâlnire cu Valter Raffaelli și Bruno Mazzoni (Italia)  

              Receptarea literaturii române în Italia

              Moderator: Silviu Angelescu

 

 

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.00:  Lecturi publice de poezie: Marco Lucchesi (Brazilia), Rómulo Bustos Aguirre

(Columbia), Victor Rodríguez-Núñez (Cuba), Dimitris Angelis (Grecia), Albane Gellé (Franța), Rolando Kattán (Honduras), Alessio Brandolini (Italia), Mariana Bernárdez (Mexic/Spania), Kenia Cano (Mexic), Renato Sandoval Bacigalupo (Peru), Eugénia de Vasconcellos (Portugalia), Corina Oproae (Spania)

Lansare: Marco Lucchesi, Meridian celest & alte poeme

              Muzica: Mircea Tiberian (pian), Marta Hristea (voce)

              Moderator: Dinu Flămând

 

Tramvaiul 26, Strada Cercului 6

19.00:  Lecturi publice de poezie: Nicolae Avram, Teodor Dună, Ștefan Manasia,

Vasile Mihalache, George Ștefan Niță, Merlich Saia, Livia Ștefan

Moderatori: Cătălina Matei, Andra Rotaru

 

Rezidența BRD Scena9, Str. I.L. Caragiale 32

19.30:  Intersecțiile de miercuri: Svetlana Cârstean în dialog cu Anne-James Chaton (Franța),

           despre avatarurile poeziei orale, performance și text

 

 

 

 

 

VINERI, 18 mai

 

Liceul Teoretic Eugen Lovinescu, Strada Valea lui Mihai 6

Ora 10.00:      FIPB = POETRY – FACE TO FACE

              Lecturi și dialog cu: Eugénia de Vasconcellos (Portugalia), Robert Șerban (România)

              Moderator: Flaviu Predescu

              Profesori coordonatori: Georgiana Bărbulescu, Angela Radu

 

Colegiul Național Iulia Hasdeu, Bulevardul Ferdinand I, nr 91

Ora 11.30:      FIPB = POETRY – FACE TO FACE

              Lecturi și dialog cu: Rómulo Bustos Aguirre (Columbia) și Ion Mureșan (România)

              Moderator: Luana Stroe

              Profesor coordonator: Dorica Nicolae

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

15.00: Virgil Tănase în dialog cu Cosmin Ciotloș – Romanul și provocările realității de astăzi

 

 

Cărturești – Grădina Verona, Strada Pictor Arthur Verona 13-15

16.00:    Întâlnire cu Gaston Bellemare (Canada) și Renato Sandoval Bacigalupo (Peru)

              Moderator: Cosmin Perța

 

 

Biblioteca Metropolitană București, Str. Tache Ionescu 4

17.00: Lecturi publice de poezie: Armina Flavia Adam, Carmen Focșa, Mihail

           Gălățanu, Vasile Poenaru, Radu Sergiu Ruba, Elena Vulcănescu

              Moderator: Ioan Groșan

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Mansardă

17.00:    Dans la peau de la peau&sie (performance) – Jean Portante (Luxemburg)

              Proiecție film realizat de Wanda Mihuleac și Bruno Michelet

              Invitată: Ioana Tomșa

              Proiect coordonat de Wanda Mihuleac

 

 

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.00:  Lecturi publice de poezie: Bruce Weigl (SUA), James Byrne (Anglia), Maarja Kangro

(Estonia), Sébastien Reichmann (Franța), Jan H. Mysjkin (Belgia), Karl Schembri (Malta), Arvis Viguls (Letonia), Aušra Kaziliūnaitė (Lituania), Najwan Darwish (Palestina), Zofia Bałdyga (Polonia), Jordi Virallonga (Spania)

Lansare: Bruce Weigl, Conversația sângelui nostru (ediție bilingvă)

 

              Muzica: Adrian Naidin (violoncel)

              Moderator: Dinu Flămând

 

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină

18.00 – 20.00: Lansări de carte

Carmen Popescu, Nuanțe, Editura Minela, București, 2018

Gabriel Nicolae Mihăilă, The limbs they took,  Editura Minela, București, 2017

Lucia Enescu, Umbre, Editura Minela, București, 2017 

 

 

Apollo 111, Str. Ion Brezoianu 23-25 (Palatul Universul, Corp B, subsol)

20.00: MultiVerse, performance de poezie experimentală

Curator: Simona Nastac

Invitați: Emma Bennett (Anglia), Anne-James Chaton (Franța), Paula Dunker (România), Robert G. Elekes (România), Eduard Escoffet (Spania), Douglas Kearney (SUA), Oyio (România), Eugene Ostashevsky (SUA), Holly Pester (Anglia), Andra Rotaru (România), W. Mark Sutherland (Canada), Erica Zingano (Brazilia)

Moderator: Cosmin Perța

 

 

 

 

SÂMBĂTĂ, 19 mai

 

Noaptea muzeelor 2018

 

 

Sediul expozițional MNLR – expoziția de bază, Str. Nicolae Crețulescu 8, program: 10.00 – 02.00

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Str. Mărțișor 26, program: 10.00 – 22.00

Casa Memorială „George și Agatha Bacovia”, Str. George Bacovia 63, program: 10.00 – 22.00

Casa Memorială „Ion Minulescu – Claudia Millian”, Str. Dr. Gheorghe Marinescu 19, program: 10.00 – 22.00

Casa Memorială „Liviu și Fanny Liviu Rebreanu”, Str. Dr. Gheorghe Marinescu 19, program: 10.00 – 22.00

___________________

 

 

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină

13.00 – 15.00: Lansări de carte

Daniela Toma, O altă Ana/ Una altra Anna, Editura Art Creativ, București, 2018

Ionuț Calotă, Cum să supraviețuiești în dragoste, Editura Art Creativ, București, 2018

Ionuț Calotă, Manifest pentru globalizarea poeziei, Editura Eurostampa, Timișoara, 2018 

 

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

15.00: Nicolae Breban în dialog cu Ioan Groșan – Diferența valorică dintre literatura de exil și literatura din țară

 

 

 

 

Gangurile de acces în Blocul Liric, Str. Brezoianu 47-49, lângă rondul Walter Mărăcineanu

16.00: Mugur Grosu & friendsPoezie secretă 

Performance – poezie și muzică electronică în curtea interioară a Blocului Liric, eveniment organizat împreună cu Asociația Artmix

 

 

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină

17.00: Noli me tangere (performance) – Isabelle Maurel (Franța), Davide Napoli (Franța/Italia), Cornelia Petroiu (România)

Proiect coordonat de Wanda Mihuleac

 

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8Ceainărie

17.00Atelier de scriere creativă DADA pentru copii (7-12 ani)

Invitată: Iulia Iordan

 

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Mansardă

18.00: Spectacol de teatru pentru copii

Ziua în care a fugit somnul, de Victoria Pătrașcu

O producție a Teatrului MOMOLINO, în regia Antoanetei Zaharia. Interpretează: Antoaneta Zaharia, Ioana Flora și Mihaela Velicu. Costume și decoruri: Doina Pop.

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină

18.00: Concert de fanfară

 

 

Blocul Liric (gangurile de acces și curtea interioară), Str. Brezoianu 47-49, în dreapta rondului Walter Mărăcineanu de lângă Parcul Cișmigiu

16.00: Mugur Grosu & friends – Poezie secretă 

Instalație și performance de poezie și muzică electronică în curtea interioară a Blocului Liric, eveniment organizat împreună cu Asociația Artmix

 

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină

19.00:    Ansamblul cameral de muzică veche „Anton Pann” – Trio Cantemir

   Constantin Răileanu (voce, kanun, percuție), Alexandru Stoica (oud), Ștefan Aurel Ștefan (santur)

 

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Sala „Iosif Naghiu”, Calea Griviței 64-66

19.00:    Polifonic

              Curator: Simona Nastac

   Invitați: Michael Astner, Andrei Dósa, Robert G. Elekes, Matei Hutopila, Henriette Kemenes, Claudiu Komartin, Mihók Tamás, Aleksandar Stoicovici, Livia Ștefan și Victor Țvetov

Muzica: Ștefan Cazacu (violoncel)

Prezintă: Claudiu Komartin

              Animație: Raluca Popa

 

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Strada Mărțișor 26

19.00:    Mircea Vintilă în Grădină la Mărțișor

20.00:    Maria Gheorghiu în Grădină la Mărțișor

 

Casa Memorială „George și Agatha Bacovia”, Strada George Bacovia 63

19.00:    Concert Ovidiu Mihăilescu

 

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

20.00:    Maratonul de Poezie şi Jazz, ediţia a X-a, eveniment care marchează prin poezie, blues şi

              jazz Noaptea Europeană a Muzeelor și Centenarul Marii Uniri

   Invitați: Magda Cârneci, Rita Chirian, Ioana Crăciunescu, Nora Iuga, Ioana Nicolaie, Cătălina Matei, Simona Popescu,  Livia Roșca, Andra Rotaru, Cristina Stancu, Dan Coman, Sorin Gherguț, Florin Iaru, Ion Mureșan, Ioan Es. Pop, Bogdan O. Popescu, Octavian Soviany, Adrian Suciu, Eugen Suciu, Robert Șerban

   Muzica: Maria Răducanu, Nadia Trohin, Cătălina Beța, Mircea Tiberian, Sorin Terinte, Mike Godoroja & Blue Spirit (Vali Vătuiu – percuție, Alin Păun – chitare electrice, Tibi Duțu – chitară bas, Dorian Pîrvu – orgă & pian)

              Amfitrioni: Dan Mircea Cipariu şi Ioan Cristescu

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

20.00:    Biblioteca vie

Invitate: Simona Popescu, Doina Ruști, Cecilia Ștefănescu

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină

20.00:    Concert Helen

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină

21.00:    Recital de poezie Boris Mehr

              (Teatrul Evreiesc de Stat)

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină

22.00:    Concert Blue Noise

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – Grădină

23.00:  Proiecție de film

Inimi cicatrizate, regia Radu Jude

Ana, mon amour, regia Călin Peter Netzer

 

 

 

 

 

DUMINICĂ, 20 mai

 

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – / Grădină

18.00:    Închiderea festivalului

              Invitați: Leo Butnaru, Denisa Comănescu, Gabriel Chifu, Dumitru Crudu, Ioana Diaconescu, Horia Gârbea, Dinu Flămând, Ioan Matiuț, Dumitru Păcuraru, Adrian Popescu, Cassian Maria Spiridon, Moni Stănilă, Arcadie Suceveanu, Alexandru Vakulovski, Lucian Vasiliu, Varujan Vosganian, George Vulturescu

              Muzica: Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Costin Soare (chitară)

              Moderatori: Ioan Cristescu și Ioan Groșan

             

 

Tramvaiul 26, Strada Cercului 6

19.30:    Clubul de Lectură Institutul Blecher: Sorin Gherguț, T. S. Khasis, Mihail Vakulovski

Moderator: Claudiu Komartin

 

 

Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 – / Grădină

20.00:    Nicu Alifantis în Grădină la Muzeu

 

Organizatori: Primăria Municipiului București, Muzeul Naţional al Literaturii Române din Bucureşti

Echipa de proiect:

 

Ioan Cristescu – Manager, Muzeul Național al Literaturii Române. Selecție poeți români

Dinu Flămând – Selecție poeți străini

Horia Gârbea – Selecție poeți români

Andra Rotaru, Cătălina Matei – Selecție poeți români

Dan Mircea Cipariu – Coordonator Maratonul de Poezie și Jazz

Simona Nastac – Curator MultiVerse și Polifonic

 

Andreea Drăghicescu, Gabriela Mareş – Coordonatori PR, Muzeul Național al Literaturii Române

Andreea Balaban, Claudia Huțuțui – PR, Muzeul Național al Literaturii Române

Alina Ioan – Coordonare activitate editorială, Muzeul Național al Literaturii Române

Ana-Maria Florea, Mihaela Sofonea – traducere materiale promovare festival

Cosmin Ciotloș, Iuliana Miu, Oana Oros, Flaviu Predescu, Luana Stroe, Loredana Voicilă – Editură și Proiecte culturale, Muzeul Național al Literaturii Române

Ştefania Coşovei – Asistent Manager, Muzeul Național al Literaturii Române

Violeta Vârjoghe – Contabil Șef, Departament Financiar, Muzeul Național al Literaturii Române

Ana Claudia Cencu, Ina Mareș – Departament Financiar, Muzeul Național al Literaturii Române

Eugenia Oprescu – Șef Secție Patrimoniu, Muzeul Național al Literaturii Române

Leonard Fulău – Șef Birou Conservare/Restaurare, Muzeul Național al Literaturii Române

Alina Niculescu – Șef Birou Arhivă, Muzeul Național al Literaturii Române

Gabriela Toma – Șef Secție Programe, Muzeul Național al Literaturii Române

 

Mircia Dumitrescu – Concepție grafică, afișe FIPB

Petru Șoșa – Art director, grafică materiale de promovare FIPB 2018

Mugur Grosu – Concepție grafică, afișe MultiVerse și Polifonic

Mihai Zgondoiu – Concepție grafică, afiş Maratonul de Poezie și Jazz

Cristina Milca – Tehnoredactare, Muzeul Național al Literaturii Române

Alex Ursu – Multimedia, Muzeul Național al Literaturii Române

Dan Vatamaniuc – Fotograf, Muzeul Național al Literaturii Române

 

Grigoruț Stoica – Multimedia

Anamaria Spătaru – Producător, Radio România Cultural

 

Echipa MNLR: Mioara Anghel, Consuela Cioboteanu, Marioara Cânea, Anca Dănilă, Victorița Doicescu, Emil Doicescu, Anița Grigoriu, Marius Manea, Livia Marin, Carmen Mateescu, Maria Mircea, Adriana Mirică, Alexandrina Mocanu, Ileana Muică, Oana Păcurariu, Cristian Păun, Loreta Popa, Gabriela Rotaru, Mihaela Stanciu, Cristina Titivel, Daniela Tudor, Eugenia Țarălungă, Eugen Văcaru.

Proiect cultural finanțat de: Ministerul Culturii și Identității Naționale

Co-organizatori:  Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Institutul Cultural Român

Parteneri: Teatrul Dramaturgilor Români, Cărturești Verona, Librăriile Humanitas, ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București, Canada Council for the Arts, Latvian Writers' Union, Ministry of Culture of the Republic of Latvia, Ambasada Regatului Țărilor de Jos în România, Universitatea Hyperion – Facultatea de Arte, Point, Apollo 111, Tramvaiul 26, Euro CulturArt, Clubul UNESCO-Adolescenții, Cafeneaua critică, Asociația Jumătatea Plină, VINARTE

Coproducător: Radio România Cultural

Un eveniment reflectat de: TVR 1, TVR 3

Eveniment recomandat de: Radio Guerrilla

Parteneri media:

RFI România, Radio Romania Cultural, Observator cultural, Agenția de carte, Contemporanul, Dilema Veche, Hotnews, Agerpress, Zile și Nopți, Nine o’clock, Evenimentul zilei, Bucharest City App, Think outside the box, Arte și meserii, Cinemap, Ziarul Metropolis, Bookaholic, Blitz TV, Tango – Marea dragoste, DcNews, Iqads, Iqool

Proiect co-finanțat de AFCN – Administraţia Fondului Cultural Naţional