FCSB, victorie chinuită cu Petrolul. „Roș-albaștrii” conduc detașat în campionatul intern

FCSB. Sursa foto: Facebook

FCSB s-a impus, duminică seara, pe teren propriu, în confruntarea cu Petrolul Ploiești, scor 1-0, din etapa a 29-a a campionatului intern

FCSB a învins-o pe Petrolul Ploieşti cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, pe Arena Naţională din Capitală, într-un meci din etapa a 29-a a Superligii de fotbal, penultima a sezonului regulat.

Diferenţa a fost făcută de autogolul lui Valentin Ţicu (46).

Echipa gazdă a avut două ocazii mari în finalul primei reprize, mai întâi prin Florinel Coman, din lovitură liberă (45), dar portarul ceh Lukas Zima a respins în transversală şutul atacantului. La cornerul care a urmat, Baba Alhassan a reluat în transversală cu genunchiul (45+1).

FCSB, victorie chinuită cu Petrolul Ploiești

„Roș-albaștrii” au ajuns la 11 meciuri consecutive fără înfrângere, opt victorii şi trei egaluri.

Petrolul, care a pierdut ultimele trei partide, nu mai are şanse de a prinde play-off-ul

În tur, scorul a fost egal, 2-2.

FC FCSB - FC Petrolul Ploieşti 1-0 (0-0), Arena Naţională - Bucureşti A marcat: Valentin Ţicu (46, autogol). Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Marius Cristian Marchidanu (Brăila); al patrulea oficial: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe) Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti); arbitru asistent video: Iulian Dima (Bucureşti) Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti) - CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) - LPF.

„Roș-albaștrii” sunt mari favoriți la titlu

FCSB conduce în clasamentul campionatului intern, cu 64 de puncte, și e urmată de Rapid, 51 de puncte și un meci mai puțin disputat.

„Încă 3 puncte, ni le doream. Știam că vor veni mulți suporteri, am făcut un lucru foarte bun în acest sezon și aveam în cap să chemăm cât mai mulți oameni la stadion. Un portar bun (n.r.- Zima), a scos acea minge. Trebuia să bat puțin mai tare.

S-a simțit o oarecare oboseală, dar sunt fericit pentru că echipa a arătat caracter, determinare și iată că ne montăm din nou foarte bine la pauză și marcăm imediat. Ne priește pauza. Mă bucur pentru Luis Phelipe că a marcat, a făcut un meci foarte bun și ne-a scos, avem nevoie de toți jucătorii”, a spus Florinel Coman, jucătorul gazdelor, conform Digi Sport.