FCSB - Shirak 3-0. Roș-albaștrii merg mai departe în Europa League

FCSB s-a calificat în turul 2 preliminar al Europa League, după ce a trecut de armenii de la Şirak Ghiumri, cu scorul de 3-0.

Echipa patronată de Gigi Becali s-a impus, joi seara, pe Arena Națională, în fața celor de la Şirak Ghiumri,  pe Arena Naţională, cu scorul de 3-0 (1-0), în primul tur preliminar al Ligii Europa. FCSB s-a calificat în runda secundă preliminară a competiţiei, dat fiind că prima rudă s-a disputat într-un singur tur.

Pentru echipa cîștigătoare au încris Olaru, în minutul 34, Tănase în minutul 65 din penalty și Buziuc, în minutul 83, cu doar șapte minute înainte ca arbitrul să fluiere finalul jocului.

Echipa bucureşteană, antrenată de Anton Petrea, a jucat în următoarea formulă: Vlad – Creţu, Miron, I. Cristea, Panţîru – Olaru, Ov. Popescu, Fl. Tănase (Vînă ’86) – Man (Moruţan ’78), Sg. Buş (Buziuc ’46), Fl. Coman.

Shirak a început partida cu Kasparov, Urușanian, Mikaelian, Arzoian, Davoian, Avo, Varanian, Afajanian, Aslanian, Gevorkian, Kone.

Meciul a fost arbitrat de bosniacul Admir Sehovic, ajutat de Amer Macic şi Goran Dujak.

Armenii au început bine partida și chiar au avut două ocazii bune de a deschide scorul, însă intervențiile fundașului Miron și a portarului Vlad i-au salvat pe roș-albaștri. Cei care au marcat au fost jucătorii lui FCSB, în minutul 34, prin Darius Olaru care a fructificat o pasă a lui Denis Mann, la finalul unei acțiuni la care și-au mai adus contribuția Florinel Coman și Florin Tănase.

Astfel, FCSB a intrat în avantaj la vestiare, după reușita lui Darius Olaru, din minutul 34.

După pauză, în startul reprizei secunde, Shirak a devenit mai periculoasă însă Uros Nenadovic nu a reușit să înfrângă apărarea organizată de Toni Petrea. În minutul 65, FCSB a beneficiat de penalty, la o intervenție a lui Mikoian asupra lui Coman, iar Tănase a marcat, risipind emoțiile din tabăra FCSB.

Scorul final a fost stabilit de Alexandru Buziuc, în minutul 83, cu câteva minute înainte de încheierea partidei. Atacantul, care a intrat după pauză, a reușit primul său gol pentru FCSB.

Meciul s-a încheiat cu două minute mai târziu, după ce arbitru a dispus prelungirea acestuia pentru întreruperile de pe parcurs.

Urmează ca FCSB să-și afle adversara din turul 2 preliminar al Europa League în prima zi a săptămânii viitoare, luni, 31 august, după tragerea la sorți care va avea loc la Nyon.

Tot joi, FC Botoşani s-a calificat în turul doi preliminar învingând Ordabasi, scor 2-1, în deplasare, cu scorul de 2-1, iar Universitatea Craiova a pierdut confruntarea din primul tur preliminar cu Lokomotiv Tbilisi, scor 1-2. Craiovenii au jucat tot în deplasare.