FCSB, campioană după 9 ani de chin. Cu Becali antrenor, „roș-albaștrii” au câștigat trofeul

Gigi Becali are planuri mari la vară după ce a câștigat titlul. Sursa Foto: Arhiva EVZ

FCSB și Farul Constanța s-au înfruntat în etapa cu numărul 7 din play-off. Roș albaștrii aveau nevoie de un singur punct pentru a obține, cel puțin matematic, titlul de campioni. După o pauză de nouă ani și mulți bani investiți la echipă, Gigi Becali își trece în palmares un nou titlu.

Gigi Becali jubilează. FCSB e campioană

Miculescu a deschis scorul pentru FCSB în minutul 26. Golul egalizator a venit târziu, în minutul 79 prin reușita lui Rivaldinho. Bucuria celor de la Farul a durat numai câteva minute, Băluță și-a trecut numele pe tabela de marcatorilor, și FCSB a trecut în avantaj în minutul 84. Darius Olaru a avut șansa să ducă scorul la 3-1 însă a ratat singur cu portarul în minutul 90.

Echipa lui Gigi Becali s-a evidențiat și la capitolul statistici. Roș-albaștrii au trimis 18 șuturi dintre care 6 pe spațiul porții. De partea cealaltă, elevii lui Gică Hagi au tras doar opt șuturi pe poartă dintre care două spre poarta aparată de Târnovanu.

Sursă foto: Facebook FCSB

Roș-albaștrii au dominat campionatul de fotbal

În schimb, constățenii au punctat la capitolul posesie. Farul Constanța a schimbat 463 de pase, în timp ce jucătorii FCSB-ului au reușit 365 de pase. FCSB este campionă după o pauză de nouă ani. Roș albaștrii au dominat actuala ediție de SuperLiga de la început și până la final. Elis Charalambous a dus zâmbetul pe fața lui Gigi Becali, după o agonie de nouă sezoane.

Fanii roș-albaștilor nu s-au înghesuit la meci ca în etapa precedentă cu Rapid. Arena Națională a fost pe jumătate, însă suficient cât să-și încurajeze favorații pentru câștigarea trofeului. După nouă ani titlul ajunge și la echipa condusă de Becali.

Nici o șansă ca continuatoarea Stelei să mai fie ajunse de contracandidate. Este al șaselea titlu pentru echipa condusă de pe bancă de Elias Charalambous și de Gigi Becali din loja oficială.

Echipa „roș-albastră nu mai câștigase titlul din anul 2015. Performanța a venit în acest sezon, după ani de chin, în care Gigi Becali a tăiat și a spânzurat la echipă. La fel a făcut și în această stagiune, pentru că Elias Charalambous nu este mai mult decât un executant docil.