Barcelona la prima înfrângere a sezonului, cu Osasuna

Osasuna a câștigat cu FC Barcelona (4-2) Sursa foto: X

FC Barcelona a pierdut primul meci din acest sezon competițional din La Liga. Echipa catalană a fost înfrântă, în deplasare, cu scorul 4-2 de Osasuna, în etapa cu numărul opt.

Catalanii nu au reușit să evite înfrângerea, sâmbătă seara, la Osasuna, chiar dacă vedetele echipei au făcut tot ce au putut. Victor, în minutul 53, şi tânărul Yamal, în minutul 89, nu au reușit decât să reducă proporțiile dezastrului.

FC Barcelona a pierdut primul meci al sezonului

Sâmbătă seara, în etapa a opta a campionatului spaniol, echipa catalană a făcut deplasarea la Osasuna. Meciul de fotbal s-a încheiat cu un dezastru pentru FC Barcelona care a fost umilită în deplasare. Scorul final a fost 4-2. Pentru Barca este primul eşec din acest sezon, după o serie de şapte victorii consecutive.

Golurile gazdelor au fost marcate de Ante Budimir, de două ori, în minutele 18 și 72. Bryan Zaragoza a ridicat scorul, în minutul 28, la 3 -0, iar Abel Bretones a marcat cel de-al patrulea gol în minutul 85.

De partea cealaltă, pentru FC Barcelona, au înscris Pau Victor în minutul 53 și Lamine Yamal, care a stabilit scorul final în minutul 89.

Barca la prima înfrângere din sezon Sursa foto: X

Osasuna s-a impus în fața catalanilor

Gazdele au început foarte bine partida și au deschis scorul, cu FC Barcelona, în minutul 18. Ante Budimir a marcat după ce a fost servit excelent în fața porții de Zaragoza. Șocați, după primul gol, catalanii nu au reușit să se adune pe teren, iar Osasuna și-au dublat avantajul în minutul 28. Bryan Zaragoza a înscris după ce a fost deschis în adâncime de Pablo Ibanez.

În cea de-a doua parte a jocului, FC Barcelona a revenit în joc și a redus diferența prin Pau Victor, în minutul 53. Fotbalistul catalan a profitat de o gafă uriașă a portarului Sergio Herrera.

Gazdele nu au cedat, însă, și au revenit cu un alte două goluri. În minutul 72, același Ante Budimir a transformat o lovitură de pedeapsă. Ultimul gol înscris de Osasuna a fost marcat în minutul 85 prin Abel Bretones.

De partea cealaltă, Lamine Yamal a înscris pentru FC Barcelona în minutul 89. Însă golul a venit mult prea târziu și echipa catalană nu a putut evita primul eșec din acest campionat.

FC Barcelona se menține pe primul loc

Chiar dacă a pierdut meciul cu Osasuna, echipa catalană se menține pe primul loc în La Liga. FC Barcelona a acumulat 21 de puncte, grație victoriilor din primele șapte etape. Osasuna ocupă poziția a 6-a a ierarhiei, cu 14 puncte acumulate după opt etape.

Echipa din Pamplona nu a pierdut nici un joc pe teren propriu în acest sezon. Osasuna are patru victorii și o remiză în cele cinci partide disputate pe teren propriu.

Ar mai fi de menționat că este pentru a doua oară, în ultimii zece ani, când FC Barcelona pierde după o serie lungă de victorii, cu Osasuna. S-a mai întâmplat în sezonul 2013-2014, când echipa a avut o serie de opt victorii la rând, întreruptă de o înfrângere în deplasarea de la Pamplona, cu Osasuna.