FC Barcelona debutează cu succes în La Liga. Victorie în fața Valenciei, cu 2-1

FC Barcelona. Sursa foto: Instagram/ fcbarcelona

Spania. FC Barcelona a câștigat în deplasare cu 2-1 împotriva echipei Valencia CF, în prima rundă a sezonului La Liga, de sâmbătă seară.

Gazdele au deschis scorul în minutul 44 prin Hugo Duro, dar nu au reușit să plece la vestiare cu avantaj, deoarece Lamine Yamal a oferit o pasă decisivă care i-a permis lui Lewandowski să egaleze în minutul 45+5.

FC Barcelona începe sezonul La Liga cu o victorie în deplasare

La scurt timp după reluarea jocului, catalanii au beneficiat de un penalty în urma unui fault comis de Cristhian Mosquera asupra lui Raphina, pe care Lewandowski l-a executat cu succes, stabilind astfel rezultatul final al meciului.

După victorie, FC Barcelona confruntarea cu Athletic Bilbao în etapa următoare din La Liga.

FC Barcelona-Valencia CF. Sursa foto: Instagram/ valenciacf

Echipele de start

Valencia: Mamardashvili - Correia, Mosquera, Gasiorowski, Vazquez - Mir, Guerra, Pepelu, Lopez - Almeida, Duro.

Rezerve: Dimitrievski, Foulquier, Gomez, Guillamon, Jimenez, Mari, Otorbi, Ozkacar, Ro, Serradell, Tarrega, Tejon.

Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Cubarsi, Martinez, Balde - Raphinha, Bernal, Casado - Yamal, Lewandowski, Torres.

Rezerve: Astralaga, Christensen, Dominguez, Fort, Garcia, Martin, Pedri, Pena, Torre, Valle, Victor.

Hansi Flick a debutat ca antrenor pentru FC Barcelona

Înaintea partidei din La Liga, noul antrenor al echipei FC Barcelona, Hansi Flick, și-a exprimat optimismul în legătură cu lotul său, în ciuda provocărilor întâmpinate pe parcursul perioadei de pregătire.

Germanul, care a preluat conducerea echipei catalane în luna mai, înlocuindu-l pe Xavi Hernandez, a subliniat că are încredere totală în club și în capacitatea echipei sale.

„Aștept cu nerăbdare acest prim joc. Valencia este un loc special și va fi un meci greu. Ei joacă un fotbal ofensiv și va trebui să fim atenți la spațiile dintre apărare și poartă”, a spus antrenorul.

Întrebat despre comparațiile cu Real Madrid, Flick a evitat să se implice în discuții și a subliniat că Barcelona dispune de suficientă calitate pentru a concura la cel mai înalt nivel.