Elizabeta Samara, start victorios la Jocurile Olimpice: Nu a fost ușor

Elizabeta Samara. Sursă foto: Facebook

Paris. Elizabeta Samara s-a calificat, sâmbătă, în turul doi al tabloului de simplu feminin din cadrul turneului olimpic de tenis de masă de la Paris.

Elizabeta Samara, start victorios la Paris

Elizabeta Samara a debutat cu o victorie la cea de-a cincea prezență a sa la Jocurile Olimpice, demonstrându-și experiența și reziliența într-un meci de tenis de masă dramatic, care s-a întins pe șapte seturi. Românca a avut un meci dificil împotriva ucrainencei Solomiya Brateyko, dar a reușit să se impună cu scorul de 4-3 (6-11, 11-3, 8-11, 11-9, 13-11, 9-11, 11-4).

În ciuda dificultăților întâmpinate, Samara a demonstrat o tenacitate remarcabilă. După ce a pierdut primul set, românca a revenit în forță în al doilea, reușind să egaleze. De fiecare dată când Brateyko părea să preia controlul, Samara a găsit resursele necesare pentru a reveni în joc, dovedind astfel că experiența acumulată în numeroasele competiții internaționale este de neprețuit.

Partida a fost echilibrată, dar cu numeroase răsturnări de situație. Samara a cedat primul set, dar a câștigat al doilea, doar pentru a pierde din nou în al treilea. Cu toate acestea, a reușit să se adune și să câștige al patrulea set, iar în al cincilea, a salvat mingi critice, câștigând cu 13-11. Chiar dacă a pierdut al șaselea set, în decisiv a dominat, reușind să-și învingă adversara cu un scor convingător de 11-4.

Elizabeta Smara, rezultat istoric la Jocurile Olimpice

„Mă bucur de atmosferă și de tot ce se întâmplă aici. Nu a fost ușor, mi-a pus ceva probleme, dar e bine că am câștigat!”, a declarat Eliza la zona mixtă, potrivit COSR.

Cel mai bun rezultat olimpic al Elizabetei Samara a fost locul cinci obținut cu echipa la Tokyo 2020, un record pentru tenisul de masă românesc, deoarece niciun alt român nu a reușit să urce mai sus de această poziție. La Paris 2024, întregul lot al României își pune speranțele într-o performanță și mai bună, vizând cu încredere un loc pe podium.

Ce urmează

În turul al doilea al competiției de simplu feminin, Elizabeta Samara va juca împotriva învingătoarei din meciul dintre Sarah Hanffou din Camerun și I-Ching Cheng din Taiwan, oferindu-i astfel o nouă provocare pe drumul său olimpic.

România nu a reușit încă să obțină o medalie olimpică la tenis de masă, deși a debutat la această disciplină sportivă în 1992 la Barcelona. La Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, România a înregistrat două clasări pe locul cinci: la dublu mixt cu Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu și la echipe feminin cu Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs și Elizabeta Samara.