DERBY-ul Liverpool - Chelsea s-a încheiat la EGALITATE. Meci FORMIDABIL în Germania. Borussia a ratat victoria după ce a condus cu 4-0!

Liverpool și Chelsea Londra au terminat la egalitate, scor 1-1, partida jucată, sâmbătă, pe „Anfield Road”, în etapa a 13-a din Premier League.

Liverpool a fost blocată, sâmbătă, pe teren propriu, de Chelsea, într-o confruntare încheiată cu scorul de 1-1. După o primă repriză fără goluri, gazdele au deschis scorul prin Mohamed Salah (65), iar oaspeții au egalat datorită lui Willian (85). Tot sâmbătă, Manchester United s-a impus greu, pe teren propriu, scor 1-0, în confruntarea cu Brighton, scor 1-0, autogol Dunk, în minutul 66.

Cel mai spectaculos meci al zilei s-a disputat în Germania, acolo unde Borussia Dortmund a terminat la egalitate confruntarea cu Schalke, scor 4-0. Gazdele au marcat prin Aubameyang (12), Stambouli (18 - autogol), Gotze (20) și Guerreiro (25). Însă, oaspeții au revenit senzațional, în repriza a doua, datorită reușitelor lui Burgstaller (61), Harit (65), Caligiuri (86) și Naldo (90+4). Din minutul 72, Borussia a jucat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Aubameyang.