Daniel Paraschiv, criticat dur de presa spaniolă: „Imprecis și ineficient”

Daniel Paraschiv. Foto: CFR Cluj

Atacantul român Daniel Paraschiv, transferat recent la Real Oviedo din Segunda División, se confruntă cu dificultăți în adaptarea la noua echipă și la stilul de joc din Spania. Jucătorul în vârstă de 25 de ani, care a impresionat în Liga 1 și a fost urmărit îndeaproape de selecționerul Mircea Lucescu pentru echipa națională a României, a avut o prestație dezamăgitoare în meciul câștigat de Oviedo împotriva lui Cartagena cu scorul de 1-0.

Prestația lui Daniel Paraschiv sub așteptări

Daniel Paraschiv a intrat pe teren în minutul 65, când scorul era încă 0-0, înlocuindu-l pe titularul Alemão. Deși echipa sa a reușit să obțină victoria grație golului marcat de Santiago Colombatto în minutul 82, evoluția lui Paraschiv a fost departe de a fi remarcabilă. Conform publicațiilor spaniole, atacantul român nu a reușit să profite de minutele jucate și nu a avut un impact semnificativ asupra jocului, conform sport.ro.

Publicația „Killer Asturias” i-a oferit lui Paraschiv nota 5, descriindu-l ca fiind „dinamic și proaspăt, dar fără realizări notabile”. Jurnaliștii au remarcat o singură fază în care Paraschiv a reușit o cursă în viteză, dar a eșuat în finalizare. Criticile s-au intensificat în „La Voz de Asturias”, care i-a acordat nota 4, cea mai mică de la Real Oviedo, și a subliniat lipsa de precizie a atacantului român, mai ales în finalizarea unei centrări din lateral.

Dificultăți în adaptare și statutul la echipă

Transferat în această vară de la FC Hermannstadt pentru suma de 750.000 de euro, Paraschiv nu a reușit încă să-și câștige un loc de titular la Real Oviedo. În primele cinci etape ale sezonului, acesta a adunat doar 51 de minute jucate, fără să înscrie sau să ofere pase decisive. În momentul de față, atacantul român pare a fi doar a doua opțiune pentru atacul echipei din Asturias, fiind utilizat mai mult pe post de rezervă.

Oviedo ocupă în prezent locul 10 în clasamentul din Segunda División, acumulând 7 puncte după primele runde. Deși echipa are un parcurs decent, Daniel Paraschiv trebuie să-și îmbunătățească performanțele pentru a câștiga încrederea antrenorului și a deveni un jucător cheie pentru echipă.

Daniel Paraschiv. Foto: transfermarkt.ro

Posibilitatea convocării la națională

În ciuda prestațiilor modeste din Spania, Daniel Paraschiv rămâne în vizorul selecționerului României, Mircea Lucescu. Atacantul a bifat deja o selecție pentru echipa națională într-un amical împotriva Republicii Moldova, unde a reușit să înscrie. Cu toate acestea, pentru a fi inclus din nou în lotul României, Daniel Paraschiv va trebui să demonstreze o formă mult mai bună la nivel de club.

Criticile din presa spaniolă ar putea fi un motiv suplimentar pentru atacant să își intensifice eforturile și să se adapteze mai rapid la fotbalul din Segunda División, o ligă competitivă unde orice oportunitate poate fi decisivă pentru cariera unui jucător.