Cupa Asiei. Palestina, învinsă drastic la debutul într-o competiție majoră

Selecționata Japoniei a învins, aseară, reprezentativa Palestinei, cu scorul de 4-0, într-un meci din Grupa D a Cupei Asiei pe Națiuni.

La Newcastle (Australia), niponii au defilat în fața adversarilor, grație golurilor marcate de Endo '8, Okazaki '25, Honda '44 (penalti) şi Yoshida '49. De cealaltă parte, Palestina a evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 23, atunci când arbitrul l-a eliminat pe Ahmed Harbi Mahajna.

Altfel, echipa naţională a Arabiei Saudite, pregătită de Cosmin Olăroiu, a pierdut, sâmbătă, jocul de debut de la Cupa Asiei, 0-1, în faţa Chinei, singurul gol al partidei fiind înscris în minutul 81 de Yu Hai. Saudiții sunt obligați să câștige al doilea meci al grupei, contra Coreei de Nord (14 ianuarie), după care va urma ultimul duel din prima fază a competiției cu Uzbekistan (18 ianuarie).