CSM București încheie grupele Ligii Campionilor cu un succes. Urmează un adversar teribil

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea s-au calificat în „sferturile” Ligii Campionilor. Urmează examene foarte dificile

CSM București s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, scor 28-22 (12-11) în confruntarea cu norvegiencele de la Vipers Kristiansand, ultima disputată de „tigroaice” în Grupele Principale ale Ligii Campionilor. Cea mai bună jucătoare a gazdelor a fost Cristina Neagu, marcatoare a 10 goluri.

În ciuda acestui succes, CSM nu a putut să urce în clasament mai sus de poziția a 4-a. În sferturile de finală, bucureștencele vor evolua împotriva unguroaicelor de la Gyor (3-5 aprilie, pe teren propriu, 10-12 aprilie în deplasare).

Gyor a trecut, tot sâmbătă, de SCM Râmnicu Vâlcea, scor 35-29 (20-15), pe teren propriu. Vâlcencele încheie grupa pe locul 4 și vor evolua în „sferturi”, cel mai probabil, cu Metz.