"Cormoranii" zboară din nou

Steven Gerrard, căpitanul formaţiei FC Liverpool, a încheiat un an groaznic pentru el cu zâmbetul pe buze. Mijlocaşul a marcat la revenirea pe gazon, după o lungă accidentare, aseară, în poarta grupării Newcastle United, în victoria obţinută de "cormorani" cu 3-1.

În urma succesului de pe Anfield Road, FC Liverpool a urcat pe locul cinci în clasament. Elevii lui Kenny Dalglish sunt la 11 puncte distanţă de Manchester United şi Man. City, care împart primul loc în Premier League. Toate golurile partidei de aseară au fost înscrise de gazde, primul fiind reuşit în propria poartă de fundaşul Daniel Agger.

Galezul Craig Bellamy a întors soarta meciului prin cele două goluri pe care le-a marcat în poarta lui Krul în minutele 29 şi 67. Scorul final a fost stabilit de Gerrard, cu 12 minute înainte de finalul partidei, iar "coţofenele" au căzut pe locul şapte în clasamentul din Premier League.

Astăzi se joacă şapte partide în Anglia, cel mai interesant duel fiind cel dintre Chelsea şi ASton Villa. Arsenal primeşte vizita concitadinei Queens Park Rangers, în timp ce Manchester United are întâlnire pe Old Trafford cu Blackburn Rovers.

Patru formaţii din Premier League nu vor avea un Revelion prea reuşit, urmând să joace mâine în campionat. West Bromwich Albion - Everton şi Sunderland - Manchester City sunt cele două dueluri programate pe 1 ianuarie 2012.