CM de handbal feminin. Cehia, vicecampioana din 2019, riscă să rateze sferturile de finală CM de handbal feminin. Sursa foto: IHF.info

Echipa Cehiei a triumfat în fața Spaniei cu un scor de 30-22 în grupa principală 4 de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Vicecampioana din 2019 se confruntă cu riscul de a pierde șansa de a se califica în sferturile de finală.

Cu titlul de vicecampioană din 2019 la CM de handbal feminin, Cehia se găsește într-o situație delicată, amenințată acum de posibilitatea de a rata calificarea în sferturile de finală.

În clasamentul grupei principale 4, Cehia ocupă poziția a patra, având șase puncte și un golaveraj de 110-100.

CM de handbal feminin. Cehia va avea un meci cu Brazilia

Trei jucătoare din Cehia au fost protagoniste în confruntarea împotriva echipei antrenate de Ambros Marin. Marketa Jerabkova a înscris de nouă ori, Charlotte Cholevova a reușit să marcheze de opt ori, în timp ce Veronika Mala a adus contribuția sa cu șapte goluri.

Victoria obținută de Cehia complică considerabil ecuația din grupa principală 4. În prezent, există trei echipe cu câte șase puncte, dar este important de menționat că Olanda are încă un meci de jucat, iar acesta pare a fi o formalitate în fața Ucrainei.

În etapa finală, Olanda se confruntă cu Spania, în timp ce Cehia se duelează cu Brazilia.

Existența unei posibile egalități în grupul de trei echipe nu poate fi exclusă, cu Olanda având un avantaj în această situație. În faza preliminară, Olanda a învins Cehia cu scorul de 33-20, potrivit gsp.ro.

Primele echipe calificate în sferturi

Franța și Norvegia, echipele considerate favorite în Grupa Principală II, au confirmat statutul lor și s-au calificat în sferturile de finală ale CM de handbal feminin.

Franța a învins Coreea de Sud cu scorul de 32-22, în timp ce Norvegia a triumfat asupra Sloveniei cu 34-21.

Echipa condusă de Olivier Krumbholz a obținut o victorie confortabilă împotriva naționalei Coreei de Sud. Și-a asigurat astfel locul în rândul ultimelor 8 echipe calificate la CM de handbal feminin.

În paralel, norvegiencele au demonstrat determinare și au învins fără dubii Slovenia, cu un scor de 34-21.

Atât Franța, cât și Norvegia, se află în fruntea clasamentului cu punctaj maxim și se vor întâlni duminică, la ora 21.30. Victoria va determina prima poziție în grupă.

Acest meci reprezintă o reluare a finalei din 2021, când norvegiencele au câștigat decisiv cu scorul de 29-22.

Șansele României la calificarea în sferturile CM de handbal feminin

Pentru a se clasa pe locul secund și a se califica în sferturile de finală, echipa României trebuie să obțină victorii în ultimele două partide împotriva Poloniei și Japoniei.

Echipa Națională de handbal

Echipa Națională de handbal. Sursa foto: Instagram

În același interval, Danemarca nu trebuie să acumuleze mai mult de un punct. Ceea ce înseamnă că ar trebui să înregistreze o înfrângere și cel mult o remiză în meciurile cu Germania și Polonia.