CFR Cluj, o calificare jalnică în Conference League. Campioana României s-a chinuit cu o echipă anonimă din Andorra

CFR Cluj sursa: Arhiva EVZ

CFR Cluj s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa Conference League la fotbal. Campioana României a terminat la egalitate cu formația Inter Club d'Escaldes, 1-1, miercuri seara, 27 iulie pe Estadi Comunal din Andorra la Vella, în manșa a doua a turului secund preliminar al competiţiei.

Învingătoare în primul meci cu 3-0, campioana României nu a reușit decât un egal în Andorra. CFR Cluj a prestat un joc slab, mai ales în prima repriză. Fotbaliștii antrenați de Dan Petrescu au practicat un joc lipsit de clarviziune și angajament. Chiar au fost surprinși în câteva rânduri de echipa din Andorra, care a arătat mai multă dorință în joc.

Gazdele au avut prima ocazie a meciului, însă Andreu a fost imprecis. În minutul. 21, la o centrare în careul echipei ardelene, portarul Bălgrădean a ieșit greșit, a ratat mingea, iar Soldevila a reluat cu capul din mingea trimisă de De La Torre. Inter a mai avut o ocazie bună prin Chete, însă lovitura sa de cap a fost imprecisă. Soldevila a deviat periculos o centrare în careu, dar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă.

Ocaziile lui CFR Cluj

Unicul șut decent tras la poartă de CFR a fost semnat de Păun. Totuși, campioana României a încheiat prima repriză fără o minge pe spațiul porții. CFR a început mai hotărâtă partea secundă, iar Bordeianu a prins spațiul porții cu un șut în minutul 49. Munoz, portarul lui Inter d'Escaldes a respins. Faza a continuat, iar arbitrul a dictat penalty pentru echipa din Gruia în urma unui duel între Chete și Roger. Deac a transformat în minutul 51 și a restabilit egalitatea.

Chiar dacă CFR a părut că stăpânește jocul, gazdele au rămas periculoase. Gallego a trimis în bară la o minge de angajament. Inter d'Escaldes a rămas în zece oameni din minutul 61. ''Veteranul'' Ildefons Lima, 42 ani, primind al doilea cartonaș galben, pentru simulare. Chiar și în aceste condiții, andorrani și-au creat ocazii mari de gol. Bălgrădean a respins în corner șutul lui Cabrera, iar Andreu a ratat incredibil singur cu portarul, lovitura sa de cap fiind imprecisă.

Dan Petrescu a ratat victoria

CFR putea marca golul victoriei în minutul 80. Balonul expediat cu capul de Roger a fost respinsă de Munoz în transversală. Cabrera  a scăpat spre poarta CFR-ului, dar și-a prelungit mingea portarul clujenilor a reușit să rețină mingea. Până la final, clujenii au mai ratat prin Petrila și Bordeianu, iar Inter a încheiat partida cu doi oameni mai puțin. Chus Rubio a fost și el eliminat pentru al doilea galben.

Meciul din Andorra nu a fost transmis de niciun canal de televiziune. El a putut fi urmărit doar pe canalul YouTube al clubului, în finalul partidei numărul utilizatorilor care vizionau jocul trecând de 18.000. În turul al treilea al Conference League, CFR va întâlni echipa belarusă Şahtior Soligorsk. Prima manșă va avea loc în deplasare, pe teren neutru,  pe 4 august. Meciul al doilea se va juca pe teren propriu, în data de 11 august, informează Agerpres.