CFR Cluj câștigă fără emoții în fața lui FCU Craiova. Mititelu Jr, reacție furioasă Sursa:Digi sport.ro

O nouă înfrângere pentru FCU Craiova. De această dată în fața CFR Cluj. Scor 1-3.

Într-o dispută electrizantă pe stadionul din Craiova, CFR Cluj a triumfat în fața echipei FC U Craiova cu un scor de 3-1. Într-o etapă crucială a Superligii, marcând etapa a 26-a cu un spectacol fotbalistic de excepție. Duelul a fost încărcat de emoție și tensiune. CFR arătându-și clasa și determinarea de a prelua conducerea într-un meci esențial pentru ambele tabere. Un proces de maturizare sub conducerea unui nou antrenor.

Meciul a început cu intensitate, CFR Cluj impunându-se rapid prin golul precis al lui El Kaddouri în minutul 13, care a reușit să deschidă scorul printr-o execuție magistrală, lăsând apărarea adversă fără replică. În ciuda echilibrului fragil al jocului, William Baeten a reușit să țină moralul sus pentru gazde, marcând un gol inspirat în minutul 40. Un gol care a reînviat speranțele suporterilor și a setat scena pentru o a doua repriză palpitantă.

În preajma pauzei, Bîrligea a reușit să puncteze pentru CFR, într-un moment critic al meciului, în minutul 45+3, demonstrând încă o dată abilitățile ofensive ale echipei sale. Muhar a închis spectacolul cu un gol în minutul 90+1, consolidând victoria echipei sale și subliniind superioritatea lor pe teren în acea seară.

CFR Cluj, cadou de la portar

Portarul lui FCU Craiova a greșit din nou. De data asta a ieșit prost pe o centrare și a respins greșit mingea, care a ajuns la El Kaddouri. Mijlocașul de la CFR Cluj a deschis scorul ca la antrenament. Din acest motiv, fiul finanțatorului, Mititelu jr. îl vrea out pe Gurău. Cere să devină titular Robert Popa sau Mogoșanu, rezervele lui Ionuț. „Să își aducă aminte cineva că în lot mai sunt și Mogoșanu și Popa!”, a scris fiul lui Adrian Mititelu pe Facebook.

Adrian Mutu, antrenorul CFR-ului, a abordat meciul cu o strategie bine pusă la punct, evidențiind o revenire impresionantă după o înfrângere recentă. Echipa sa a demonstrat o coeziune remarcabilă și o voință de fier. Fructificând oportunitățile create și exploatând slăbiciunile adversarilor cu o precizie chirurgicală.

Antrenorul Craiovei se pregătește de plecare

FC U Craiova, sub conducerea lui Giovanni Costantino, a luptat cu determinare. Dar a fost vizibil afectată de lipsa de coerență și de inspirație în momentele cheie. Ceea ce a limitat capacitatea lor de a răspunde eficient la presiunea impusă de clujeni.

„Craiova slabă, CFR Cluj foarte bună. Otele mi-a plăcut. E bun rău de tot Otele, nu mă mai mir dacă ia 3-4 milioane de euro! E incredibil ce face la golul al doilea, nu se țin după el, deși el aleargă și cu mingea. I-o dă acolo în fața porții lui Bîrligea. Nici în repriza a doua nu s-au ținut după el. Craiova poate fi ordonată doar de Nicolo Napoli, probabil că se pregătește să revină”, a declarat Panduru, la Orange Sport.

Această confruntare a fost mai mult decât un simplu meci de fotbal. A fost o bătălie de voințe, o demonstrație de tactică și pasiune. CFR Cluj a reușit să își impună ritmul și să se apropie cu un pas mai mare de obiectivele sale în Superliga. Pe măsură ce campionatul se îndreaptă spre etapele finale, victoria de la Craiova reprezintă un moment decisiv pentru CFR.