Două echipe calificate în premieră în grupele principale de la Campionatul Mondial de handbal feminin Sursa foto: FRH - Federația Română de Handbal

Campionatul Mondial de handbal feminin. România a fost învinsă categoric de Danemarca, scor 23-39. Româncele merg, însă, cu două puncte, în faza grupelor principale, cu speranța că se vor califica în sferturi.

Campionatul Mondial de handbal feminin. România a fost învinsă categoric de Danemarca, scor 23-39. Prestația entuziasmantă din fața Serbiei, victorie 37-28 și un handbal modern, contraatacuri rapide și extremele puse des în valoare, a aprins speranțele fanilor „tricolori”.

Din păcate, România a fost învinsă de Danemarca, scor 23-39, un eşec usturător. Echipa noastră încă își poate îndeplini obiectivul, calificarea în sferturile de finală și, implicit, la Turneul Preolimpic.

Campionatul Mondial de handbal feminin. Surpriza din

Pe de altă parte, naționalele din Camerun și Senegal s-au calificat în premieră în faza grupelor principale la Campionatul Mondial de handbal feminin. Federația Internațională de handbal a mărit la 24 numărul formațiilor participante la Campionatul Mondial. Dorința oficialilor este promovarea sportului în cât mai multe țări, de pe toate continentele.

Luni, naționala din Camerun a învins reprezentativa din Paraguay, scor 26-23, și a obținut biletele pentru faza următoare. S-a clasat pe locul 3 în grupă, după Muntenegru și Ungaria.

Ar putea fi o imagine cu 2 persoane, persoane jucând volei şi text

Campionatul Mondial de handbal feminin. Sursa foto: Facebook

A venit rândul Senegalului să scrie istorie. La doar a treia participare la un turneu final, africancele au trecut de China, scor 22-15. Vor intra în grupa principală cu un punct, cel obținut contra Croației, remiza 22-22.

Cele două naționale africane se vor înfrunta în meci direct în grupa I principală. Din ea mai fac parte Muntenegru, Ungaria, Suedia și Croația. Primele două clasate avansează în sferturile de finală. Continentul african mai dă o echipă în faza următoare, pe Angola.

Ce urmează pentru echipa României

La Campionatul Mondial de handbal „Tricolorele” merg în grupa principala cu două puncte și vor da acolo peste Germania, Japonia și Polonia. Cu trei victorii, calificarea în sferturile de finală este asigurată.

Niciuna dintre viitoarele adversare nu se apropie de nivelul Danemarcei. Câștigătoarea grupei din care face parte România va juca în „sferturi” cu ocupanta locului 2 în grupa I principală (Suedia, Muntenegru, Croația, Ungaria, Senegal, Camerun). Ocupanta locului 2 în grupa României va juca în „sferturi” contra câștigătoarei din grupa susamintită.