CAMPIONATUL MONDIAL. Franța și Argentina au oferit cel mai CAPTIVANT meci al turneului final. 7 goluri marcate în primul meci din „optimi”

Franța s-a impus, sâmbătă, la Kazan, scor 4-3, în partida disputată împotriva Argentinei, și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale.

Franța și Argentina au oferit, sâmbătă, un meci neașteptat de spectaculos, în duelul ce-a avut ca miză calificarea în „sferturile” Campionatului Mondial. „Cocoșii” s-au impus cu scorul de 4-3 și au trimis acasă vicecampioana, claificată, cu vai, în fazele eliminatorii. Francezii au deschis scorul prin Antoine Griezmann (13 - penalty), dar au fost egalați după reușita lui Angel Di Maria (41). În repriza a doua, trupa lui Jorge Sampaoli a trecut în avantaj, grație golului marcat de Gabriel Mercado (48), dar francezii au punctat de trei ori: Benjamin Pavard (57) și Kylian Mbappe (64 și 68). Proporțiile scorului au fost reduse de Kun Aguero (90+3), iar naționala din Hexagon merge în „optimi”, acolo unde va juca împotriva câștigătoarei meciului Uruguay - Portugalia.