Campionatul Mondial din Qatar. Anglia va întâlni Franța în sferturile de finală, după ce a învins Senegalul cu 3-0

Naționala Angliei a învins selecționata Senegalului în partida care a contat pentru sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar. Englezii au câștigat clar meciul împotriva echipei africane, cu 3-0.

Anglia s-a calificat în sferturile de finală  Campionatului Mondial de Fotbal din Qatar după victoria la scor  în fața Senegalului. Scorul a fost deschis pe Jordan Herdenson în minutul 38. Englezii și-au dublat avantajul în prelungirile primei reprize, minutul 45+3, prin Harry Kane. Bukayo Saka și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 57.

Selecționata pregătită de Aliou Cisse este, alături de Maroc, rămăsese singura reprezentantă a continentului african din competiție. Senegalezii au început curajos meciul și au avut două ocazii mari în minutele 23 și 31. Ismaila Sarr a șutat peste poartă din câțiva metri, apoi Boulaye Dia a șutat la colțul scurt. Cu toate acestea, senegalezii nu au reușit să reducă din diferență. În repriza a doua, Senegalul n-a bifat niciun șut pe spațiul porții adverse. În plus, Herdenson a reușit să bifeze o premieră în cariera sa. Este primul gol al mijlocașului de 37 de an la un Campionat Mondial.

Anglia se va bate cu Franța pentru un loc în semifinalele Campionatului Mondial

Selecționata comdusă de Gareth Southgate se va dulea pentru un loc în semifinalele turneului final cu Franța. Elevii lui Didier Dechamps au învins-o pe Polonia, 3-1, în primul meci al zilei de la turneul final. Meciul Anglia – Franța, din sferturile de finală ale Cupei Mondiale Qatar 2022, e programat pe 10 decembrie, pe stadionul Al-Bayt din Al Khor.

În ultimul meci direct, naționala din Hexagon a trecut la limită de Anglia, 3-2 într-o partidă amicală. Mai mult decât atât, statisticile nu sunt de partea Angliei care a obținut o singură victorie în fața Franței în ultimii 23 de ani. Anglia și Franța s-au întâlnit de 31 de ori de-a lungul timpului, dar britanicii sunt în avantaj: au 17 victorii, în timp ce francezii au doar nouă, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate.