Evenimentul Zilei > Actualitate > Bianca Andreescu își continuă parcursul perfect. Kerber, victima numărului 21 WTA

O nouă victorie pentru Bianca Andreescu, revelația tenisului feminin. Canadianca își continuă forma perfectă pe care o are în ultimele 30 de meciuri.

Bianca Andreescu a reușit o nouă partidă de excepție. Câștigătoarea de la Indian Wells a învins-o la Miami, fără drept de apel, pe Angelique Kerber, nimeni alta decât adversara pe care Bianca o învingea duminica trecută în finala din California.

Partida s-a disputat pe o perioadă de două ore și zece minute, iar Bianca s-a impus la final cu 6-4, 4-6, 6-1.

Ca o comparație, finala de la Indian Wells a durat cu doar 10 minute mai mult ca timp și a fost cîștigată de Andreescu tot în set decisiv, scor 6-4, 3-6, 6-4.

Bianca se califica în optimi la Miami după o partidă tensionată, iar noul loc 24 WTA urmează să joace cu Anett Kontaveit din Estonia, favorita numărul 21.

Singura sincopă din traseul Biancăi Andreescu de la Miami a fost în turul I, când a fost foarte aproape să fie eliminată de Irina Begu, care a condus-o  cu 1-0 la seturi, 5-1 in setul 2 și care a ratat și o minge de meci pe propriul serviciu.

Publicat in categoriile: Actualitate