Bernadette Szocs, în sferturi. Două românce, eliminate la Campionatul European de la Linz. Update

Bernadette Szocs. Sursa foto: Facebook/COSR

Update - A doua româncă eliminată la Linz

Elizabeta Samara, favorita numărul 8 a Campionatului European Indivudual de tenis de masă de la Linz, a fost eliminată, sâmbătă, în optimile probei de simplu feminin.

Samara era cea mai titrată sportivă a ediţiei din acest an. Ea a avut meciud in optimi cu favorita numărul 11 a turneului, Sabine Winter, din Germania.

Elizabeta Samara a ratat şansa de a închide meciul în setul al şaselea. Ulterior, jucătoarea româncă a cedat ultimele schimburi şi, în final, meciul, încheiat cu scorul de 3-4 (10-12, 11-6, 5-11, 12-10, 15-13, 10-12, 6-11).

Sportiva româncă Bernadette Szocs s-a calificat în sferturi, la simplu, la Campionatul European Individual de tenis de masă de la Linz

Bernadette Szocs, în sferturile Campionatului European Individual din Austria

Jucătoarea din România ajunge în sferturile de finală ale Europeanului din Austria după ce a învins-o și a eliminat-o pe jucătoarea Linda Bergstrom, din Suedia.

Meciul a fost foarte dificil pentru Bernadette Szocs. Jucătoarea de tenis de masă din România a trebuit să se întrebuințeze serios și să depună un efort considerabil pentru a o învinge pe suedeză.

Revenire spectaculoasă pentru jucătoarea româncă de tenis de masă

După ce a fost condusă cu 2-1, la un moment dat, Bernadette Szocs a apelat la cele mai bune lovituri ale sale şi a ales și tactica potrivită pentru a se impune.

Astfel că, la final de meci, scor general a fost de 4-2 (9-11, 11-6, 6-11, 11-7, 11-8, 13-11), pe masa principală a Campionatului European Individual de tenis de masă de la Linz.

La aceeași competiție, o altă jucătoare româncă, Andreea Dragoman, a fost învinsă, în optimi, de Jia Nan Yuan, din Franţa, cu scorul de 0-4 (6-11, 8-11, 2-11, 7-11). Românca va rata astfel prezența în sferturile de finală de la Campionatului European Individual de la Linz.

Bernadette Szocs a rata medalia, la JO de la Paris

Reamintim că, la Jocurile Olimpice de vară de la Paris, din vara acestui an, Bernadette Szocs a fost învinsă la proba individuală de Sofia Polcanova. Austriaca s-a impus atunci în patru seturi cu 10-12, 4-11, 11-13, 9-11, iar sportiva din România a pierdut șansa la o medalie olimpică.

Jucătoarea Austriei a condus tot meciul și s-a impus în toate schimburile lungi, spre nemulțumirea sportivei noastre. Bernie a avut șanse în primul set, însă luciditatea adversarei a avut câștig de cauză.

Sofia Polcanova a câștigat actul inaugural cu 12-10. Nici în al doilea set Bernadette Szocs nu și-a găsit ritmul, iar acest lucru s-a văzut pe tabelă. Actul secund a fost adjudecat categori de Polcanova cu 4-11.