Becali, nervos după ce FCSB a ratat calificarea: Arbitrul e de vină

Gigi Becali. Sursa foto: Facebook/ Gigi Becali

Gigi Becali a dat vina pe arbitru, după ce FCSB a pierdut în fața formației Sparta Praga, cu scorul de 3-2, în manșa retur a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Scorul general a fost 4-3 pentru cehi.

FCSB ratează calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor

Meciul de pe Stadionul Steaua a început cu mari speranțe pentru campioana României. S-au năruit în prima repriză când FCSB a fost surclasată de Sparta Praga.

Cehii au marcat gol după gol, iar echipa „roș-albaștrilor” a fost neputincioasă în ofensivă.

Gigi Becali: Arbitrul a fost de vină pentru scorul ăsta

Finanţatorul FCSB, Gigi Becali, a dat vina pe arbitru pentru scorul în defavoarea FCSB.

El a declarat, marţi seară, că arbitrul danez Morten Krogh ar fi trebuit să dea un penalti pentru echipa sa.

„Am avut şi noi 11 metri. Arbitrul a fost de vină pentru scorul ăsta! Noi am avut 11 metri clar. Putea să fie 3-2 şi pentru noi. Putea să fie 2-1 la pauză.

I-a dat unul lui Ştefănescu cu piciorul în cap şi nu a dat nimic. A dat 5 minute de prelungire... S-a băut apă şi s-au făcut schimbări. Trebuia să dea 8 minute", a declarat Becali la Digisport.

Sparta Praga-FCSB. Sursa foto: Facebook/We Love Sport2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FCSB-Sparta Praga, golurile marcate

Pentru FCSB au marcat Olaru, în minutul 60, şi Edjouma, în minutul 85, în timp ce pentru Sparta Praga Birmancevic a marcat de două ori în mintele 13 și 28. Haraslin este autorul celui de-al treilea gol în minutul 37. Reușita a venit dintr-un un șut spectaculos cu efect din colțul careului, cu care l-a învins pe Târnovanu.

Repriza a doua a început cu schimbări și cu FCSB mai insistentă în atac. Insistență a fost răsplătită în minutul 60, prin golul frumos marcat de Darius Olaru cu un șut de la 20 de metri.

Malcom Edjouma a marcat și el, în minutul 86 cu capul, iar în ultimele minute a fost căutat golul egalizator, dar fără succes.

În tur, scorul a fost egal, 1-1.

FCSB va evolua în play-off-ul Ligii Europa, unde va întâlni echipa austriacă LASK Linz. Manşa tur urmează să se dispute la Linz, pe 22 august, în timp ce returul va fi programat la Bucureşti, pe 30 august.