Basel, spre a doua semifinală din Liga Europa

FC Basel a fost protagonista celei mai mari surprize înregistrate joi în „sferturile” Ligii Europa.

Foștii adversari ai Stelei, din acest sezon al grupelor Ligii Campionilor, au învins pe teren propriu pe Valencia, scor 3-0. „Dubla” lui Delgado (34 și 38) și reușita lui Stocker (90+1) îi duc pe elvețieni foarte aproape de penultimul act al competiției.

Juventus, victorie în Hexagon

Anul trecut, Basel a jucat în semifinalele competiției, împotriva celor de la Chelsea și a fost eliminată de englezi.

La Lyon, Olympique a capotat în fața viitoarei campioane a Italiei, Juventus Torino, scor 0-1. Singura reușită a întâlnirii i-a aparținut lui Bonucci (85). Benfica Lisabona a luat și ea o importantă opțiune de calificare după succesul obținut la limită, în Olanda, contra celor de la AZ Alkmaar (scor 1-0). Golul lusitanilor a fost reușit de Salvio, în minutul 48.

FC Porto s-a impus pe teren propriu, în fața spaniolilor de la FC Sevilla, scor 1-0, după ce Mangala a perforat poarta adversă în minutul 31. Returul sferturilor de finală din Liga Europa va avea loc joi, 10 aprilie.