Bănel Nicoliță, amintiri după sfertul european Rapid – Steaua. Cât a băut Traian Băsescu la petrecerea calificării. Video Becali și Traian Băsescu sursa foto. EVZ

Bănel Nicoliță, fostul jucător al echipei Steaua București care s-a calificat în sferturile Cupei UEFA în fața Rapidului, a povestit despre petrecerea de după meci, la care a participat și președintele de atunci, Traian Băsescu. Cheful s-a ținut la celebrul restaurant Golden Blitz, iar la masă, alături Băsescu s-au aflat Gigi Becali, Mihai Stoica, Mirel Rădoi (căpitanul echipei) și Bănel Nicoliță.

Fostul jucător de fotbal Bănel Nicoliță a povestit ce s-a întâmplat în urmă cu 16 ani, la finalul meciului care le-a adus celor de la Steaua calificarea în sferturile Cupei UEFA. Întreaga echipă în frunte cu patronul Gigi Becali a participat la o petrecere organizată la celebrul restaurant Golden Blitz. Aici, invitat de onoare a fost chiar președintele României, Traian Băsescu, spectator în tribune.

Petrecerea s-a încins, iar la acea vreme s-a spus că Traian Băsescu ar fi băut peste măsură, fericit de victoria echipei preferate. În urmă cu patru ani, într-un interviu, fostul căpitan Mirel Rădoi a dezmințit această informație. El a povestit că fostul președinte a băut mult mai puțin decât s-a spus, iar în principal a ciocnit cu toată lumea.

„A fost o experienţă foarte mişto. S-a zis că a băut nu ştiu cât, că nu ştiu ce...Dar eu am stat toată seara lângă el. A avut un pahar cu care a dat noroc cu toată lumea şi nici pe ăla nu l-a băut”, povestea Mirel Rădoi pentru GSP, în urmă cu patru ani.

Sursa foto: Kanal D

Varianta lui Bănel Nicoliță

Acum, Bănel Nicoliță vine cu o altă variantă. Într-un interviu la Kanal D, în emisiunea lui Denise Rifai, fostul jucător al Stelei și-a amintit că Traian Băsescu ar fi ciocnit, cu el, cel puțin patru pahare cu vin.

„De cel puțin patru ori (a ciocnit paharul cu președintele Băsescu – n. red.). Au fost domnul președinte, Gigi Becali, Mihai Stoica, Mirel Rădoi și eu. Nu-mi venea să cred că stăteam la aceeași masă”, a spus Bănel Nicoliță la Kanal D.

sursa foto. EVZ

Sfertul european Rapid – Steaua, 30 martie 2006

În urmă cu 16 ani, în anul 2006, Steaua București, actuala FCSB, echipa patronată de Gigi Becali se califica în sferturile Cupei UEFA, în fața Rapid. Prima manșă a dublei partide dintre Rapid și Steaua s-a desfășurat pe stadionul Giulești, unde au fost prezenți peste 15,000 de suporteri.

Steaua a avut un început de meci perfect și a marcat prin Bănel Nicoliţă în minutul 5. A urmat egalarea, tot în minutul 5, dar în repriza a doua, prin Viorel Moldovan. Meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1, iar calificarea avea să se decidă în retur.

A urmat un 0-0 în meciul retur, pe fostul stadion Național, iar Steaua s-a calificat datorită punctului înscris „în deplasare”. După această performanță, Gigi Becali și întreaga echipă au sărbătorit la restaurantul Golden Blitz, alături de președintele Traian Băsescu.

„I-am spus lui Becali că Steaua se califică. La început am pronosticat 3-1, iar la pauză i-am spus că se califică cu 0-0”, spunea Băsescu la acea vreme.