Constructorii autostrăzii Bucureşti-Ploieşti nu au mai turnat o găleată cu nisip de mai bine de două luni.
Din cauză că autostrada ar trebui să treacă printr-o pădure care are statut de sit Natura 2000, pentru care Ministerul Transporturilor nu are autorizaţie de defrişare, construirea acesteia s-a oprit la marginea respectivei păduri, în ambele sensuri.
Proiectul autostrăzii a primit deja aviz pozitiv de mediu, însă Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului (ANPM) susţine că este nevoie de o autorizaţie specială pentru defrişarea pădurii.
„În acest moment trebuie obţinut acordul de mediu pentru defrişarea acestei păduri care este sit Natura 2000. Procedura este destul de complicată, iar condiţiile sunt extrem de severe“, a declarat preşedintele ANPM Nagy Zoltan, citat de Mediafax. Reprezentanţii Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale (CNADNR) recunosc că nu s-a mai construit de două luni şi susţin că situaţia ar putea fi rezolvată în aproximativ 10 zile.
Construirea autostrăzii Bucureşti-Ploieşti a început în urmă cu aproximativ un an, iar până în prezent abia dacă s-a lucrat pe 10-15 km. Finalizarea autostrăzii, programată pentru 2010, ar putea fi întârziată cu luni bune din cauza problemelor apărute, dar şi din cauza intenţiei ministerului de a extinde construcţia la trei benzi pe sens, faţă de două, cât era planificat iniţial.