Atletico Madrid, egal cu Real Sociedad, în etapa a 9-a din La Liga

Atletico Madrid. Sursa foto: Facebook

Atletico Madrid a încheiat la egalitate duminică seara, în deplasare, scor 1-1, cu Real Sociedad, în etapa a 9-a din La Liga. Luka Sucic a marcat golul egalării pentru oaspeți.

Atletico Madrid-Real Sociedad, meci egal

Atletico Madrid a înscris încă din minutul 1, când Antoine Griezmann i-a trimis mingea lui Julian Alvarez şi acesta a deschis scorul. Golul egalizator al oaspeţilor a fost marcat în minutul 84, de jucătorul Luka Sucic, din assistul lui Mikel Oyarzabal. Meciul s-a terminat cu scorul de 1-1, iar Atletico Madrid  este a treia în clasament, cu 17 puncte.

Mai exact este la patru puncte diferență de Real Madrid, pe locul doi, și la șapte puncte de lidera clasamentului Barcelona. Iar Real Sociedad este pe locul 15 cu nouă puncte. Ei au câștigat doar un meci din ultimele nouă jocuri ale competiției.

Aașadar, Atletico Madrid , care a fost bătură cu 4-0 de Benfica în Liga Campionilor, miercuri, a mai urcat cu un loc, fiind la egalitate cu Villarreal. Atletico va juca acasă cu Leganes, în timp ce Sociedad se deplasează la Girona, pe locul 11.

Antrenorul Diego Simeone, mulțumit de echipa sa

Antrenorul echipei Atletico Madrid, Diego Simeone, a aplaudat munca defensivă a echipei sale, dar a spus că sunt necesare îmbunătățiri suplimentare, după ce duminică a pierdut  puncte în meciul cu Real Sociedad în LaLiga.

„Echipa a găsit momentul pentru a marca golul și s-a apărat foarte bine, a fost un efort colectiv”, a declarat Diego Simeone în conferință de presă de după meci.

Atletico Madrid -Real Sociedad, meci egal. Sursa foto: Facebook

Diego Simeone a continuat spunând că „trebuia să avem niște contraatacuri în spațiul pe care îl aveam și să o acționăm mai bine decât am făcut-o, ceea ce este și un merit al adversarului”.

Diego Simeone a concluzionat: „Voi rămâne cu lucrurile pozitive despre apărare și vom continua în să schimbăm tactica pentru a îmbunătăți jocul deoarec avem jucători care știu să facă asta”.