Anglia - Tunisia, un meci devorat de țânțari

Anglia a început în forță Mondialul din Rusia, după ce, luni, a învins Tunisia, scor 2-1, în Grupa D a turneului final. Partida s-a desfășurat în fostul Stalingrad, Volgograd-ul de astăzi, iar eroul Angliei a fost Harry Kane, „senzația” în vârstă de 24 de ani din fotbalul din Albion.

Atacantul lui Tottenham a fost autorul „dublei” din jocul cu Tunisia, reușind golul victoriei în minutul 90+1. Kane a devenit, astfel, primul jucător englez care reușește o „dublă” la CM de la Gary Lineker în 1990. Totodată, Anglia a marcat în premieră la un Mondial un gol al victoriei în prelungiri.

„A fost un meci foarte disputat. Echipa a jucat strălucit, am fost în largul nostru pe teren, deci este foarte bine pentru primul meci. Suntem mulţumiţi”, a exultat Kane.

„Mi-au intrat în urechi, în ochi și chiar și în gură”

Partida de la Volgograd a fost un adevărat coșmar pentru ambele tabere. Țânțarii au atacat în forță, exasperându-i pe jucători. Aceștia au recurs chiar și la spray-uri anti-țânțari.

„Au fost mult mai multe insecte decât ne așteptam. Ne-am dat cu foarte mult spray atât înaintea meciului cât și la pauză. Degeaba! Mi-au intrat musculițe în urechi, în ochi și chiar și în gură” s-a plâns Kane.

Orașul Volvograd este situat pe malul râului Volga, iar stadionul este foarte aproape de apă. Potrivit presei internaționale, sute de mii de țânțari au invadat Rusia în ultima lună, din cauza căldurii și a numeroaselor inundații.