Anglia, cea mai mare performanță din ultimii 28 de ani

Naționala Angliei a bifat deja cel mai bun rezultat obținut în ultimii 28 de ani la un Campionat Mondial. Și asta pentru că elevii lui Gareth Southgate au trecut de Suedia (scor 2-0), în „sferturi”, și au acces în semifinale.

Nordicii au fost resemnați și limitați în confruntarea de la Samara, n-au avut replică după ce Harry Maguire a deschis scorul în minutul 30 și s-au blazat imediat după reușita lui Dele Alli (59), care a consfințit soarta întâlnirii.

„E greu să gestionez situația”

„Îmi făceam griji în legătură cu acest meci din cauza efortului psihic și fizic pe care l-am depus în meciul cu Columbia. În defensivă ne-am descurcat bine la aproape toate fazele, iar când n-am făcut-o portarul nostru a fost fabulos. Ne-am creat multe ocazii de gol chiar dacă adversarul ne-a pus multe probleme. E greu să gestionez situația, suntem privilegiați și e o onoare pentru mine să fiu la această echipă. Suntem aici datorită jucătorilor, dar și datorită staffului. O parte din lot a jucat mai puțin, însă și ei ne-au ajutat să ajungem aici pentru că au menținut o atmsferă excelentă la echipă”, a declarat selecționerul Gareth Southgate.

Ultima semifinală, la Mondialul din Italia Anglia a câștigat Campionatul Mondial din 1966, la ediția organizată chiar de insulari. Ultima mare performanță înregistrată de reprezentativa Albionului a fost consemnată în 1990, în Italia. Englezii au jucat semifinala cu Germania și au fost învinși după executarea loviturilor de departajare, scor 1-1 și 4-3. De atunci, Anglia n-a mai trecut de faza sferturilor de finală. La ultima ediție, cea găzduită de Brazilia, în urmă cu patru ani, reprezentativa pregătită la acea vreme de Roy Hodgson n-a ieșit dintr-o grupă cu Italia, Uruguay și Costa Rica.