UPDATE Alertă de securitate la meciul FSCB-Dinamo! Incidente grave pe stadion. FCSB - DINAMO 1-1

Trei bărbăți au fost depistați, sâmbătă seară, încercând să introducă materiale pirotehnice la meciul FCSB-Dinamo, conform Jandarmeriei.

UPDATE:

„Câinii” au deschis scorul prin lovitura de cap a lui Denis Ciobotariu (9) după un corner executat perfect de Dan Nistor de pe partea dreaptă.

Roș-albaștrii au preluat conducerea jocului și au egalat prin Florinel Coman (28), în urma unei faze în care Florin Tănase a pasat pe metru pătrat cu Ionuț Panțîru fără să fie atacat de dinamoviști.

În prelungirile primei reprize, „câinii” au ratat de trei ori într-o singură fază. Mihai Popescu a trimis primul cu capul, Planici a respins, mingea a ajuns la Montini, care a șutat, însă Planici a respins din nou de pe linia porții. Balonul a ajuns la Puljici și acesta a trimis în bara transversală.

UPDATE:

După 9 minute de la începutul meciului, Denis Ciobotariu marchează cu capul de lângă Oaidă, după un corner executat de Dan Nistor de pe partea dreaptă a terenului.

Chiar dacă în primele 30 de minute ale meciului nu au fost faze notabile, Florinel Coman primește cartonașul galben pentru că a aplaudat ironic galeria dinamovistă! În acest timp, un meleu se naște în careul „câinilor”. Corbu îi bagă mâna în gât lui Tănase, iar ambii sunt avertizați.

Arbitrul Istvan Kovacs întrerupe meciul în minutul 37 pentru că suporterii dinamoviști au aruncat cu bețe în direcția lui Florinel Coman, care trebuia să execute un corner.

Spiritele se încing şi ultrașii „câinilor” au avut scandări rasiste la adresa lui Coman și l-au lovit pe Kovacs cu o brichetă în cap. „Centralul” invită ambele echipe să se îndrepte către vestiare. Meciul e întrerupt pentru 10 minute, potrivit gsp.ro

Ştire iniţială:

Potrivit sursei citate, aceştia au fost identificaţi de jandarmi şi s-au luat măsurile legale în vederea continuării cercetărilor.

Jandarmeria Capitalei precizează că legislaţia în vigoare interzice persoanelor fizice deţinerea, folosirea sau efectuarea oricăror operaţiuni cu materiale pirotehnice, aşadar spectatorii nu au voie să deţină sau să introducă în stadion astfel de obiecte.

Sâmbătă, începând cu ora 20,30, pe Stadionul „Naţional Arena” are loc meciul de fotbal între echipele FCSB şi Dinamo, potrivit Agerpres.