Acuzații din PSD: Majoritatea PNL–USR–UDMR nu are legitimitatea votului popular
- Maria Dima
- 28 iunie 2026, 13:55
Sigfried Mureșan / sursa foto: captură video
Fostul ministru al Muncii, Marius Budăi, susține că PNL și USR au blocat în mod deliberat negocierile pentru formarea noului Guvern și afirmă că majoritatea parlamentară invocată de cele două partide, alături de UDMR, nu reflectă voința exprimată de alegători la ultimele alegeri.
Social-democratul vorbește despre ceea ce numește trei dovezi ale blocajului politic și lansează acuzații directe la adresa liderilor PNL și USR.
Budăi: „PNL și USR au transformat blocajul guvernamental într-o strategie politică”
Marius Budăi afirmă că actuala criză politică nu este întâmplătoare, ci rezultatul unei strategii asumate de cele două partide.
„Există în România două partide care au transformat blocajul guvernamental într-o strategie politică deliberată. Se numesc PNL și USR. Și avem dovezile”, a scris fostul ministru pe Facebook.
Acesta susține că, în timpul negocierilor pentru desemnarea lui Eugen Tomac ca premier, PNL și USR au formulat succesiv condiții privind excluderea PSD din viitorul Executiv: „Niciun ministru PSD. Tomac acceptă. Niciun secretar de stat din PSD. Tomac acceptă. Niciun prefect, niciun subprefect apropiat de PSD. Tomac acceptă și face mai mult: le cere să nominalizeze ei care sunt propunerile de miniștri pe care îi consideră apropiați de PSD și să discute și să-i schimbe. Control total asupra Guvernului, pus pe masă. Răspunsul? Au plecat fără să semneze. Pentru că nu un acord căutau. Căutau un pretext documentat pentru refuz. Misiune îndeplinită”.

Marius Budăi. Sursa foto: Facebook/Marius Budăi
Îl acuză pe Ilie Bolojan că și-a schimbat poziția
În mesajul său, fostul ministru îl critică și pe liderul PNL, Ilie Bolojan, despre care spune că și-ar fi retras propria propunere privind ieșirea din impasul politic.
„Ilie Bolojan vine la Cotroceni și pune singur pe masă trei variante de ieșire din criză, inclusiv susținerea unui guvern PSD la votul de învestitură. Ulterior, același domn Bolojan anunță că PNL nu va susține și că nu va pune în practică ceea ce chiar el a spus”, susține Budăi.
Fostul ministru afirmă că această schimbare de poziție demonstrează că interesele politice au prevalat în fața stabilității.
„Când un lider cu pretenții de om de stat își retrage propria ofertă, nu o face pentru că a apărut o soluție mai bună, ci pentru că interesul de partid a învins din nou matematica stabilității. Restul sunt detalii”, a mai transmis acesta.
Critici privind funcționarea coaliției și legitimitatea majorității
În aceeași postare, Budăi face referire și la declarațiile liderului UDMR, Kelemen Hunor, privind modul în care ar fi fost adoptat acordul Mercosur: „Același domn Bolojan care astăzi cere consultări și condiții infinite este exact omul care, atunci când guverna, lua decizii majore unilateral, fără să anunțe pe nimeni. Chiar Kelemen Hunor a spus-o public: acordul Mercosur, cu consecințe majore pentru fermierii români, a fost semnat fără ca partenerii de coaliție să fie informați”.
Budăi contestă și legitimitatea majorității parlamentare formate din PNL, USR și UDMR.
„Nu au candidat împreună. Nu au cerut un mandat comun. Nu au prezentat un program de guvernare comun. Niciun alegător nu a pus ștampila pe o alianță PNL-USR-UDMR, pentru că aceasta nu a existat. Legitimitatea nu se inventează la masa negocierilor, dincolo de voința exprimată clar de cetățeni la alegeri”, susține acesta.
„Agențiile internaționale de rating urmăresc Bucureștiul”
În finalul mesajului, fostul ministru avertizează asupra efectelor economice pe care le-ar putea avea prelungirea crizei politice.
„Agențiile internaționale de rating urmăresc Bucureștiul. România nu este astăzi la statutul de junk, dar drumul spre acea prăpastie se pavează exact cu acest tip de iresponsabilitate: luni de blocaj politic, guvern interimar fără putere de decizie, instabilitate instituțională cronică”, afirmă Budăi.
Acesta susține că investitorii își amână proiectele, costurile de finanțare cresc, iar populația suportă consecințele întârzierii formării unui nou Executiv.
În încheiere, social-democratul afirmă că PSD a participat la negocieri cu propuneri pentru depășirea crizei și îi acuză pe liderii PNL și USR că au blocat procesul.
„PSD nu a cerut funcții și nu a impus blocaje. PSD a demonstrat maturitate, a oferit deschidere și a pus pe masă soluții de stabilitate, dar s-a lovit de un zid de orgolii. Din păcate, PNL și USR nu au blocat un partid sau o negociere. Au blocat o țară. Iar românii nu le-au dat niciodată un mandat pentru haos”, a transmis Marius Budăi.