Euro 2024. Corația-Albania, 2-2, după un meci senzațional

Euro 2024. Corația-Albania, 2-2, după un meci senzațional Euro 2024 Sursa foto: X

Euro 2024. Corația-Albania, 2-2. Meci nebun la Hamburg, în grupa B a turneului final al Campionatului European de Fotbal din Germania.

Albania a condus Croația mai bine de o oră

După ce a condus peste o oră, Albania s-a văzut egalată în minutul 76, și apoi condusă, după alte două minute, printr-un autogol.

Dar albanezii nu au renunțat la luptă și, astfel, au reușit să egaleze prin același jucător care dăduse autogolul.

Au fost numeroase faze frumoase, altele dramatice, accidentări, cartonașe, faze de gol și de apărare absolut spectaculoase.

Albania și Croația se află în grupa B, alături de Spania și Italia. Rezultatul de astăzi nu le ajută prea mult pe niciuna dintre echipe, având în vedere că ambele au pierdut în primele meciuri.

Spania a învins Croația, la Berlin, cu scorul de 3-0, în partida de sâmbătă, 15 iunie, iar Italia a dispus de Albania, la Dortmund, cu scorul de 2-1, în aceeași zi.

Partida, pe scurt

Partida Croația-Albania s-a jucat pe stadionul Volksparkstadion. Albanezii au avut lovitura de începere și au avut și o fază de gol încă din primul minut.

Apoi a avut ocazii și Croația, dar tot albanezii au fost primii care au înscris, în minutul 11, prin Qazim Laci.

La pauză, scorul a rămas 1-0 pentru Albania.

În minutul 74, Croația a restabilit egalitatea prin Andrej Kramaric, care a marcat cu piciorul drept pentru 1-1.

Două minute mai târziu, Klaus Gjasula a înscris în propria poartă. Scor 2-1 pentru Croația, în minutul 76.

Albanezii au egalat prin același Klaus Gjasula, care dăduse autogol. Croația-Albania 2-2 în minutul 90+5

Situația din Grupa B

În acest moment, pe primele locuri în grupa B a turneului final al Campionatului European de Fotbal din Germania se află Italia și Spania, cu câte 3 puncte, iar pe ultimele două cele două protagoniste de azi, cu câte un punct.

Partida Spania - Italia se va desfășura joi, 20 iunie, de la ora 22:00, pe stadionul din Gelsenkirchen.