Popescu, eliminat în "sferturi" la box

Georgian Popescu a fost eliminat în sferturile de finală ale competiţiei olimpice de box, categoria 60 de kilograme.

Pugilistul român a fost eliminat la puncte de unul dintre favoriţii categoriei, cubanezul Ugas.

Ugas a început tare meciul şi la pauza dintre primele două reprize avea deja trei puncte avans pe tabelp, scor 4-1. Au urmat trei repriză echilibrate, în care românul a forţat revenirea, dar cubanezul a punctat pe sub gardă.

În repriza a patra, ultima, cubanezul a fost penalizat cu două puncte pentru ţinere, dar ştia că are un avantaj prea mare pentru a mai fi ajuns. Scorul final a fost de 11-6 pentru cubanez şi Georgian Popescu părăseşte un turneu în care a surprins pe toată lumea printr-un stil curajos şi deosebit de spectaculos.