Ronaldo a ratat titlul în Brazilia

Fluminese a devenit aseară campioană în Brazilia. Echipa lui Deco (fost jucător la Porto, Barcelona şi la Chelsea) le-a depăşit în clasament pe Cruzeiro şi pe Corinthians (trupa lui Ronaldo).

Grăsuţul Ronaldo, cel mai prolific marcator din istoria Cupei Mondiale de fotbal, a rămas cu buza umflată, formaţia lui, Corinthians, ratând aseară titlul în Brazilia. În ultima etapă de campionat, liderul Fluminense, la care este legitimat Deco (fost jucător FC Porto, Barcelona şi Chelsea Londra), a câştigat partida de pe teren propriu cu Guarani, scor 1-0, şi a încheiat sezonul pe prima poziţie, cu un total 71 de puncte. Deşi i se recunosc oficial doar două titluri (cu cel de ieri), cei de la Fluminense au impriminat tricouri cu mesajul "tricampeao", reclamând şi titlul adjudecat în 1970. Poziţia secundă în clasamentul final a fost ocupată de Cruzeiro, care a adunat 69 de puncte, urmare a victoriei cu 2-1 în faţa celor de la Palmeiras, iar pe trei a încheiat Corinthians (68 de puncte), doar 1-1, în deplasare, cu Goias. Valize cu bani înainte de ultima etapă Meciurile din ultima rundă au fost precum cele din România, cu valize de bani circulând de la o echipă la alta şi cu jucători contactaţi. Astfel, Moreno, fundaşul stânga de la Guarani, a fost exclus de antrenorul Vagner Mancini din echipă pentru meciul cu Flumineste, după ce a anunţat public că a fost abordat de cei de la Corinthians. Moreno a spus că a fost momit cu bani pentru o victorie contra celor de la Fluminense, fapt interzis de regulamentele sportive din Brazilia. Ierarhia finală le dă dreptul celor de la Fluminense, Cruzeiro, Corinthians şi Santos (câştigătoarea Cupei Braziliei) să participe în viitoarea ediţie a Cupei Libertadores. În această competiţie va juca şi Internacional, în calitate de deţinătoarea a trofeului. În liga secundă au retrogradat Vitoria, Guarani, Goias şi Prudente. Au promovat în prima divizie Coritiba, Figueirense, Bahia şi America Mineiro. Golgheterul campionatului a ieşit Jonas, de la Gremio, cu 23 de reuşite.