River Plate și Boca Juniors au luptat pe „Santiago Bernabeu” pentru cel mai important meci din America de Sud. Finala, decisă în prelungiri

River Plate a câștigat Copa Libertadores, duminică, după ce s-a impus cu scorul de 3-1 în fața rivalei Boca Juniors.

River Plate și Boca Juniors s-au înfruntat, duminică, pe „Santiago Bernabeu”, în returul finalei Copei Libertadores. În prima manșă, pe terenul Bocăi, partida s-a încheiat 2-2, iar în retur, River s-a impus cu 3-1. Oaspeții au deschis scorul prin Dario Benedetto (44), iar gazdele au revenit după reușita lui Lucas Pratto (68). Pentru că în această competiție nu se joacă după regula golului marcat în deplasare, s-a intrat în prelungiri. Wilmar Barrios a fost eliminat în minutul 92, apoi Juan Quintero (109) și Gonzalo Martinez (120+2) au lovit decisiv.