Legendarul Michael Owens, DEPĂȘIT! El a devenit cel mai tânăr marcator din istoria lui Liverpool | VIDEO

Liverpool a câștigat, aseară, pe „Anfield”, „sfertul de finală” din Cupa Ligii Angliei, cu Leeds United, scor 2-0. Galezul Benjamin Woodburn a reușit golul secund și astfel a devenit cel mai tânăr marcator din istoria de 124 de ani a „cormoranilor”.

Moment istoric aseară pe „Anfield”. Cel poreclit „Senzația Galeză”, Benjamin Woodburn, a fost introdus pe teren de tehnicianul Jurgen Klopp, în ultimul sfert de oră al partidei din Cupă, cu Leeds United. Woodburn este, de fapt, și pariul lui Klopp, iar galezul l-a răsplătit cu primul său gol pentru Liverpool, reușit în minutul 81. Benjamin Woodburn a împlinit vârsta de 17 ani pe data de 15 octombrie, iar galezii spun despre acesta că este deja un jucător de perspectivă.

După ce a marcat primul său gol pentru Liverpool, puștiul din Țara Galilor a devenit cel mai tânăr marcator din istoria lui Liverpool. A înscris la 17 ani și 45 de zile, devansându-i astfel pe Michael Owen, care a marcat la 17 ani și 143 de zile și pe Jordan Rossiter, care a înscris la 17 ani și 183 de zile.