Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Guangzhou

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Guangzhou după ce a învins-o, miercuri, pe unguroaica Timea Babos, cu 6-4, 6-0, în 66 de minute. Turneul din China este dotat cu premii totale de 226.750.

Halep, care va împlini 24 de ani pe 27 septembrie, a avut o evoluţie oscilantă în primul set, în care nu a reuşit să se desprindă decât la final. Numărul doi mondial a început cu un break, dar apoi şi-a pierdut imediat serviciul şi a fost condusă cu 2-1. Setul secund a fost fără istoric pentru româncă, care nu a cedat niciun ghem (6-0), informează Agerpres.

Halep, principala favorită a turneului, şi-a asigurat un cec de 6.175 dolari şi 60 de puncte WTA şi va juca în sferturi cu cehoaica Denisa Allertova (22 ani, 74 WTA), victorioasă în faţa sârboaicei Bojana Jovanovski cu 6-3, 7-6 (5). Va fi primul meci dintre Halep şi Allertova.

În sferturi s-a calificat, miercuri, şi Monica Niculescu, deţinătoarea titlului, după 6-3, 6-2 cu suedeza Rebecca Peterson, urmând să joace contra belgiencei Yanina Wickmayer.