RUGBY. Anglia și-a păstrat statutul de favorită și în acest an, în Turneul celor Șase Națiuni. Italia, învinsă categoric pe „Olimpico” | VIDEO

În cea de-a doua etapă a Turneului celor 6 Națiuni, ediția 2017, Anglia a revenit spectaculos, la Cardiff, în fața Țării Galilor, în timp ce Irlanda s-a impus fără drept de apel în disputa cu Italia. Astăzi, runda se încheie prin jocul Franța - Scoția.

Ieri, în primul meci al zilei, Italia a cedat categoric, pe „Olimpico”, în duelul cu vicecampioana Irlanda, scor 10-63 (10-28). Gazdele au oferit momente bune de rugby doar în prima repriză, atunci când au reușit să înscrie toate cele zece puncte. Însă, reprezentativa „trifoiului” și-a păstrat statutul de favorită în această confruntare și a administrat cele 9 eseuri în terenul de țintă al italienilor prin CJ Stander (3), Craig Gilroy (3), Keith Earls (2) și Garry Ringrose, șapte dintre ele transformate de Paddy Jackson, două de Ian Keatley. Gazdele punctând printr-un eseu de penalizare, transformat de Carlo Canna, tot el fructificând o lovitură de penalitate.

La Cardiff, Țara Galilor a primit, ieri, vizita campioanei en-titre, Anglia. Gazdele au părut că vor da lovitura pe teren propriu, însă elevii lui Eddie Jones au revenit incredibil în meci. Galezii conduceau la pauză cu scorul de 13-8, dar finalul întâlnirii le-a aparținut oaspeților, impunându-se la capătul celor 80 de minute cu scorul de 21-16.

În cazul în care Anglia va triumfa și în acest an, selecționata „trandafirului” va egala recordul all-time de titluri cucerite pe care-l deține Țara Galilor, 38 la număr.

Astăzi, pe „Stade de France” are loc partida dintre „cocoșii galici” și Scoția, ultima a etapei a doua.