România, la un pas de elita tenisului

Componentele naționalei de Fed Cup au învins dramatic reprezentativa Spaniei, scor 3-2, și vor juca un play-off ce le poatecalifi ca în Grupa Mondială.

Naționala de Fed Cup a României a câștigat ieri întâlnirea cu Spania, ce s-a desfășurat la Galați. Tenismenele „tricolore” s-au impus cu scorul general de 3-2, la capătul a cinci confruntări pe viață și pe moarte și s-au calificat în play-off-ul care le-ar putea duce în Grupa Mondială!

„A fost o zi mai dificilă pentru mine”

La finalul primei zile, scorul a fost egal, 1-1. Ieri, lucrurile au început prost pentru delegația României. Simona Halep a înfruntat-o pe Garbine Muguruza și a cedat, după o prestație neconvingătoare, în două seturi, scor 4-6, 3-6. La final, „prima rachetă a țării” a spus că nu s-a simțit în apele ei în meciul cu iberica.

„Din păcate, nu mă pot detașa atunci când joc pentru echipă. Se pune presiune foarte mare, dar nu vreau să dau vina pe acest lucru. Adversara a fost mai bună, a jucat mult mai agresiv decât mine. Eu am jucat destul de scurt, nu am jucat ceea ce trebuie astăzi. Muguruza a servit cam 80% cu primul serviciu, ceea ce nu mi-a dat voie să fiu agresivă. A fost o zi mai dificilă pentru mine, dar merg înainte. Am încredere că, încet-încet, voi ajunge la un nivel cât mai bun”, a explicat Halep.

Cea care a menținut România în joc a fost Irina Begu. Tenismena care în acest an a ajuns în optimile de finală de la Australian Open a fost sigură pe ea în confruntarea cu Silvia Soler-Espinosa și s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-4.

De o oră și 31 de minute a avut nevoie Garbine Muguruza pentru a câștiga meciul cu Simona Halep, scor 6-4, 6-3

Astfel, la scorul general de 2-2, meciul de dublu a devenit decisiv. În ultimul moment, Alexandra Dulgheru a fost înlocuită de Irina Begu, cea care a făcut pereche cu Monica Niculescu. Adversarele româncelor au fost Garbine Muguruza/Medina Garrigues.

Meciul de baraj este ultimul obstacol

Ibericele au jucat mai bine în primul set, au câștigat cu scorul de 7-5, dar perechea Begu / Niculescu s-a revanșat în setul secund și s-a impus cu 6-3. Pe muchie de cuțit, întâlnirea a fost decisă de românce, în setul decisiv.

Irina și Monica au încheiat conturile cu scorul de 6-2, iar România va evolua în play-off. Miza va fi pătrunderea în Grupa Mondială, adică elita tenisului din Fed Cup.