Lance Armstrong a recunoscut încă EPISOD RUȘINOS din cariera sa de ciclist

Cândva cel mai mare ciclist din lume, americanul Lance Armstrong a recunoscut, de curând, un alt eveniment josnic din vremea în care era rutierul de bază al acestui sport.

Lance Armstrong se află acum sub jurământ  în procesul contra guvernului federal al Statelor Unite, iar acest lucru l-a determinat pe texan să recunoască faptul că a cumpărat o cursă. S-a întâmplat în 1993, peste Ocean. Acolo, Armstrong se impusese în două curse Thrift Drug și K-Mart West Virginia, însă mai avea nevoie de una singură, în CoreStates USPRO Championship, pentru a câștiga un milion de dolari. Cel care câștiga cele trei curse intra în posesia acestui bonus consistent.

Pentru a câștiga și ultima cursă din acea întrecere, Lance i-a oferit rivalului Roberto Caggioli suma de 100.000 de dolari. Și așa a fost. Americanul a câștigat și a treia cursă, iar premiul de un milion de dolari ia revenit într-un interval de 21 de zile. Caggioli a dezvăluit acest lucru încă din 2013, în cadrul unui interviu acordat publicației „Corrierre dello Sport”. „Am primit un cadou de la un coleg tânăr american, care mi-a dat un tort împachetat și mi-a urat Crăciun fericit. În cutia în care trebuia să fie tortul, erau numai bancnote mici, în total de 100.000 de dolari. Acel coleg era Lance Armstrong. Lance mi-a spus că echipa mea, Coors Light, era de acord (...) Am înţeles că totul era decis.

Cu două tururi înainte de final, am pornit în sprint cu Lance, Bobby Julich şi câţiva italieni de la Mercatone. La un semn al lui Lance, m-am întors şi m-am făcut că nu îl văd scăpând. A câştigat detaşat”, a explicat atunci italianul în vârstă de 53 de ani.

La proces, Armstrong a spus că blatul a fost realizat cu ajutorul directorului sportiv al echipei Motorola, Jim Ochowicz, om care încă activează în ciclismul profesionist, în aceeași postură, la echipa BMC.