Editura Evenimentul si Capital

Evenimentele de astăzi din cadrul Festivalului Internațional George Enescu

Autor: | | 0 Comentarii | 130 Vizualizari

Evenimentele de astăzi din cadrul Festivalului Internațional George Enescu

CONCERTE

EVENIMENT

Seria Muzica secolului al XXI-lea

THE MERCURY QUARTET

VLAD MAISTOROVICI – vioară & violă (Câștigător al Concursului Internațional „George Enescu”, 2003)

HARRY CAMERON-PENNY – clarinet

COLIN ALEXANDER – violoncel

DINA DUISEN – pian

Program:

Thomas Ades – „Catch”

Oliver Knussen – „A Purcell Garland: upon one note”

James Macmillan – „Kiss On Wood”

Diana Rotaru – „Red Hot” (premieră mondială)

Thomas Ades – „Court Studies from The Tempest”

Vlad Maistorovici – „Cadence En Espace”

Magnus Lindberg – „Steamboat Bill Jr.”

Dan Dediu – „Viscous Sun”

ORA ÎNCEPERII:                  13.00

ORA SOSIRII PRESEI:                    12.30

LOC:                                       Sala Radio 

ACCES PRESĂ:                     Accesul presei acreditate se face conform procedurilor stabilite pentru concerte

EVENIMENT

       

Seria Recitaluri şi concerte camerale         

L’ARPEGGIATA ENSEMBLE

Soliști:

PHILIPPE JAROUSSKY (contratenor)

CÉLINE SCHEEN (soprană)

GIANLUIGI TROVESI (clarinet)

CHRISTINA PLUHAR  (teorbă & dirijor)

Program sub genericul:  „Händel Goes Wild” („Händel se dezlănțuie”) –  Improvizații pe teme de Händel

Händel – Sinfonia (Uvertura) oratoriului „Solomon” (se descrie Sosirea Reginei din Saba)

            Aria lui Dardano, „Pena tirana” (Mâhnire tiranică), din opera „Amadigi di Gaula”

            Aria lui Jupiter, „Where’er you walk” (Oriunde mergi), din opera „Semele”

Vivaldi – Concertul pentru coarde şi continuo în sol minor RV 157

Händel – Aria Frumuseţii, „Tu del ciel ministro eletto” (Tu, nobil trimis al cerului) din opera „Triumful Timpului şi al Adevărului”

     Aria lui Ruggiero, „Verdi prati” (Pajişti verzi), din opera „Alcina”

     Duetul Rodelinda-Bertarido, „Io t’abbraccio” (Te îmbrăţişez), din opera „Rodelinda”

     Sinfonia la Actul III din opera „Alcina”

     Aria Semelei, „O sleep, why thost thou leave me” (O, somn, de ce m-ai părăsit) din opera „Semele”

     Aria lui Rinaldo, „Cara sposa” (Soţie dragă), din opera „Rinaldo”

  Duetul Clotilde-Adolfo, „Caro/cara, tu mi accendi nel mio core” (Dragule/Dragă îmi aprinzi inima) din opera „Faramondo”

Improvizaţie instrumentală – Canario (dans)

Händel – Aria lui Ruggiero, „Mi lusingail dolce affetto” (Mă ademeneşte dulcea simţire) din opera „Alcina”

    Aria Cleopatrei, „Piangero la sorte mia” (Îmi voi plânge soarta) din opera „Giulio Cesare”

    Aria lui Ruggiero, „Venti turbidi” (Vânturi furtunoase) din opera „Alcina”

Interpreți:

DORON SHERWIN – cornet

JUDITH STEENBRINK – vioară barocă

CATHERINE AGLIBUT – vioară barocă

RAQUEL MASSADAS – violă

RODNEY PRADA – viola da gamba

JOSETXU OBREGON – violoncel baroc

EERO PALVIAINEN – lăută & chitară barocă

SERGEY SAPRICHEV – percuție

BORIS SCHMIDT – contrabas

FRANCESCO TURRISI – clavecin, orgă pozitivă

HARU KITAMIKA – clavecin, orgă pozitivă

ORA ÎNCEPERII:                  16.30

ORA SOSIRII PRESEI:                    16.00

LOC:                                       Ateneul Român

ACCES PRESĂ:                     Accesul presei acreditate se face conform procedurilor stabilite pentru concerte

EVENIMENT           

Seria Alte evenimente

Tragicomedy - PREMIERĂ

Opera Națională București

Un spectacol de Gigi Căciuleanu

Muzica: Rodion Șcedrin

Interpretează balerini din ansamblul Operei Naționale București:

Marco Corcella, Sergiu Dan, Cristian Gîdoi, Ada Gonzalez, Eliza Maxim, Alessia Montessardo, Lorena Negrea, Greta Niță, Alexandre Plesis, Marcus Riley, Mihaela Soare, Valentin Stoica, Michelle Tirapelle, Oscar Ward

Oana Berbec - soprană

Regie şi coregrafie: Gigi Căciuleanu

Scenografia și mapping video: Matei Derşidan (Les Ateliers Nomad)

Costume: Corina Boboc - Giorgescu

Lighting design: Cristian Şimon, Andrei Florea

Asistent coregrafie: Lelia Marcu-Vladu

ORA ÎNCEPERII:                  19.00

ORA SOSIRII PRESEI:                    18.30

LOC:                                       Opera Națională București

ACCES PRESĂ:                     Accesul presei acreditate se face conform procedurilor stabilite pentru concerte

EVENIMENT

Seria Mari orchestre ale lumii

PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA 

Dirijor: MANFRED HONECK

Solist: ANNE-SOPHIE MUTTER – vioară

Program:                    

Enescu – Uvertura de concert pe teme în caracter popular românesc în La major op. 32 (1948)

Dvořák – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor op. 53

Mahler – Simfonia I în Re major

ORA ÎNCEPERII:                  19.30

ORA SOSIRII PRESEI:                    19.00

LOC:                                       Sala Palatului 

ACCES PRESĂ:                     Accesul presei acreditate se face conform procedurilor stabilite pentru concerte

EVENIMENT           

Seria Concertele de la miezul nopții

LES MUSICIENS DU LOUVRE

Dirijor: MARC MINKOWSKI

Program: Mozart – opera „Così fan tutte”

Soliști:

Fiordiligi – ANA MARIA LABIN (soprană)

Dorabella – SERENA MALFI (mezzosoprană)

Guglielmo – ROBERT GLEADOW (bariton)

Ferrando – ANICIO ZORZI GIUSTINIANI (tenor)

Don Alfonso – JEAN-SÉBASTIEN BOU (bariton)

Despina – GIULIA SEMENZATO (soprană)

* Ansamblul Les Musiciens du Louvre este susținut de către Département de l’Isère, Région Auvergne-Rhône-Alpes și de Ministerul Culturii și Comunicării (DRAC Rhône-Alpes)

ORA ÎNCEPERII:                  22.30

ORA SOSIRII PRESEI:                    22.00

LOC:                                       Ateneul Român

ACCES PRESĂ:                     Accesul presei acreditate se face conform procedurilor stabilite pentru concerte

EVENIMENTE DIN PIAŢA GEORGE ENESCU

CONCERT

           

FILARMONICA SIBIU

Dirijor: CRISTIAN LUPEȘ

Solist: ANTONIO DE CRISTOFANO – pian

Program:

L. Dănceanu – “Quasiricercar” pentru vioară, orchestră de coarde și percuție op. 14

W. A. Mozart - Concertul pentru pian nr. 21 K. 467

A. Dvořák – Simfonia a IX-a în mi minor op. 95 B 178 „Din Lumea Nouă”

ORA ÎNCEPERII:  20.00

ACCES: Liber

CONCERTE ÎN ȚARĂ

IAȘI

ORCHESTRA FILARMONICII MOLDOVA DIN IAŞI

Dirijor: ADRIAN PETRESCU

Program: 

Nimrod Borenstein – Lucrarea „Big Bang şi Crearea universului” pentru orchestră op.52

Zygmund Krauze – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră

            Solist: ZYGMUND KRAUZE – pian

Adrian Pop – Lucrarea „Tripticˮ pentru orchestră simfonică

Magnus Lindberg – Lucrarea „Eraˮ

ORA ÎNCEPERII:  19.00

BRAȘOV

CONCERT BARTÓK-ENESCU – FOLCLOR VS. CLASIC

ORCHESTRA SIMFONICĂ A FILARMONICII BRAȘOV

Dirijor: CRISTIAN OROȘANU

ANSAMBLUL MUZSIKÁS

Mihály Sipos – vioară, țiteră

László Porteleki – vioară, cobză, vocal

Péter Éri – violă, mandolină, flaut, recorder

Dániel Hamar – contrabas, gardon, tobe, țambal

Hanga Kacsó – voce

TARAFUL BUCUREȘTILOR

Tudorel Manolache ”Paganini” – vioară

Gheorghe Răducanu – țambal

Ștefan Ionel Ioniță ”Cinoi” – acordeon, voce

Gheorghe ”Gicu” Petrache – voce

Gheorghe Petrescu ”Ghiță Coadă” – contrabas

Program:

Béla Bartók - Dansuri populare românești pentru orchestră Sz. 68

***              Dansuri populare românești prelucrate de Béla Bartók în Sz. 68

                      Ansamblul Muzsikás

***              Arii naționale prelucrate de George Enescu în Rapsodia I, Op. 11

                      Taraful Bucureștilor

George Enescu- Rapsodia No. 1 pentru orchestră op.11.1

(Pauză)

Muzică tradițională maghiară cu Ansamblul Muzsikás

Cântece și melodii de joc lăutărești cu Taraful Bucureștilor

Consultant științific Dr. Speranța Rădulescu, etnomuzicolog

Consultant artistic Dr. Liviu von Braha, muzicolog

Concept: Georges Enesco Gesellschaft e.V.  Berlin

Președinte Onorific Fondator Sir Yehudi Menuhin

Parteneri: Clubul Tânărului Orfeu, Institutul Balassi – Institutul Maghiar din București.

Sponsori: Ministerul Afacerilor Externe și Comerțului Exterior,

Secretariatul de Stat pentru Diplomația Culturală și Științifică (Ungaria),

Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (Ungaria)

ORA ÎNCEPERII:  19.00

ORADEA

FILARMONICA DE STAT ORADEA

„Oedipe pe înțelesul tuturor”

Soliști:  ȘTEFAN IGNAT – bariton

             FLORINA MARIȘ - HINSU – soprană

             RENATA VARI – soprană

             LIANA MAREȘ – pian

Enescu – Sonata a III-a pentru pian și vioară „în caracter popular românesc” op. 25

Soliste: CORINA MURGU – vioară

              LIANA MAREȘ – pian

*Direcția Județeană pentru Cultură Bihor organizează acest eveniment în parteneriat cu Muzeul Național „George Enescu” din București și cu Filarmonica de Stat din Oradea.

ORA ÎNCEPERII:  19.00

LOC: Piața Sfatului

SESIUNI DE AUTOGRAFE

Sesiune de autografe cu violoncelistul Valentin Răduțiu, violonista Anna Țifu și pianistul Mihai Ritivoiu

ORA ÎNCEPERII: 16.00

LOC: Ateneul Român

Cei trei artiși lansează o serie de înregistrări realizate cu spirijinul Samsung Electronics România, în cadrul campaniei  „Simfonia Viitorului”.

Sesiune de autografe cu contratenorul Philippe Jaroussky

ORA ÎNCEPERII:                  După concert

LOC:                                       Ateneul Român

Sesiune de autografe cu dirijoarea Christina Pluhar

ORA ÎNCEPERII:                  După concert

LOC:                                       Ateneul Român

Sesiune de autografe cu violonista Anne-Sophie Mutter

ORA ÎNCEPERII:                  După concert

LOC:                                       Sala Palatului

BUCUREŞTI CREATIV

Expoziții, instalații și proiecte permanente

2.09 – 24.09    „Orchestra de Sticlă” – Instalație interactivă, creată de artista Iulia Năstase, special pentru Festivalul Enescu 2017. Este o orchestră din 30 de instrumente din sticlă, în mărime manuală, pe care vizitatorii o pot „dirija” cu ajutorul unei instalații multimedia. Acces liber. Spațiu: Parcul din fața Ateneului Român, până pe 13 septembrie, iar ulterior în fața Sălii Palatului.

2.09 – 24.09    Expoziția digitală Enescu 360, care permite vizitatorilor să călătorească pe urmele compozitorului George Enescu, experimentând un tur complet al caselor memoriale George Enescu de la Liveni, Dorohoi și Sinaia, cu ajutorul realității virtuale.  Spațiu: Muzeul Național George Enescu.

2.09 – 24.09    Tururile George Enescu, organizate de Asociația Cultour, vor avea loc în fiecare week-end (2-3 Septembrie; 9-10 Septembrie; 16-17 Septembrie; 23-24 Septembrie), pentru pietoni și pentru bicicliști, în română și în engleză. Detalii pentru înscriere pe  www.asociatia-cultour.ro.

2.09 – 24.09   Strada Constantin Esarcu nr. 1 - Artă și Societate – proiecții de filme documentare scurte, imagini inedite și fotografii necunoscute publicului din România despre George Enescu; transmisii live de interviuri cu personalități care l-au cunoscut pe George Enescu; expoziții de artă contemporană, evenimente în parteneriat cu Fundația Maeght (Franța), transmisii multimedia. Printre expoziții: Iioana Doubleeye (pictură); Sorin Maxim (sculptură); RAID (street artist, urmează să expună la Muzeul Guggenheim din Bilbao); Alexandru Potecă (sculptură). De la începutul Festivalului Internaţional George Enescu şi până la încheierea lui, pe strada Constantin Esarcu, la nr. 1, publicul poate degusta de asemenea îmbietorul vin Rotenberg, cu tradiţie şi delicatese franţuzeşti – Bucate pe Roate şi Opus. Spațiu: Strada Constantin Esarcu, nr. 1. Galeria Rotenberg Uzunov.

2.09 – 24.09 Ateliere Deschise Din Coloniile De Artiști și Ateliere Individuale. Acestea vor putea fi vizitate la fiecare final de săptămână (02-03 septembrie / 09-10 septembrie / 16-17 septembrie / 23-24 septembrie), între orele 12.00-20.00, la inițiativa Asociației Făuritorii.

5.09 – 30.09           Galeria Galateca găzduiește expoziţia Playing B-OSA, în scenografia arhitectului Octavian Neculai, implicând peste 10 artişti şi arhitecţi. Expoziţia Playing B-OSA este punctul fix, central, al manifestarii Arta la intrare ce se va desfăşura în aceeaşi perioadă, în zone diverse ale capitalei şi punctul de start al Festivalului B-OSA, Bucharest Open Street Art 2018.

O serie de cafenele și de restaurante vă așteaptă cu meniuri „Pe note muzicale”, inspirate de Festivalul Enescu, sau cu o deschidere specială, ce vine și din faptul că sunt partenerii noștri și sprijină organizarea Festivalului: restaurantele La Mama; restaurantele Buongiorno și Hanul Berarilor; cafenelele Paul; Lente Arcului; Verona; Acuarela; Zexe; Modelier. În plus, la fel ca în ultimele două ediții, covrigăriile Luca vor pregăti covrigi în formă de cheia sol, pe perioada Festivalului.

8.09 – 24.09  Expoziția Imaginary – prin ochii matematicii dezvăluie vizitatorilor ce legătura fascinantă dintre muzică și matematică, cu exponate bi- și tri-dimensionale și interactive. Acces liber. Spațiu: Foaierul Sălii Radio, Strada Gen. H. M. Berthelot 60-64, București. Program de vizitare: între orele 10.00-18.00




Stirile zilei

Alte articole din categoria: Cultură

Alte articole din categorie

capital.ro
libertatea.ro
rtv.net
wowbiz.ro
b1.ro
cancan.ro
infoactual.ro
unica.ro
fanatik.ro
dcnews.ro
Loading...

LASA UN COMENTARIU

Caractere ramase: 1000

CITEŞTE ŞI

Articole salvate